Connect with us

Wyszukaj na portalu

23°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Miliony złotych na walkę z hejtem w szkołach

Wsparcie szkół, dzieci i rodziców w przeciwdziałaniu mowie nienawiści i przemocy rówieśniczej – to kluczowe zadanie z inicjatywy wojewody dolnośląskiego, jakie omówiono podczas spotkania z udziałem wiceprezydentów największych miast regionu, przedstawicieli samorządu województwa, kuratorium oświaty oraz policji we Wrocławiu. Na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dzieci i młodzieży w 2025 roku zostaną przeznaczone środki finansowe w kwocie 5 mln złotych, które rozdysponowane będą pomiędzy poradnie psychologiczno-pedagogiczne w całym województwie.

Wojewoda dolnośląska Anna Żabska zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu roboczego, który zajmie się wypracowaniem narzędzi i rekomendacji dla dolnośląskich samorządów.

Inicjatywa ta jest efektem tragicznej śmierci uczennicy z Wałbrzycha, do której mogło przyczynić się długotrwałe doświadczenie hejtu. Spotkanie miało charakter roboczy – nastąpiła wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, omówione zostały istniejące wyzwania oraz potrzeby, z jakimi mierzą się nauczyciele, rodzice i samorządowcy.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Potrzebne jest skoordynowane działanie wszystkich instytucji. Rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać edukacja prawna dzieci i młodzieży, jak dzielić się skutecznymi praktykami i jak uwrażliwiać uczniów, nauczycieli i rodziców na problem hejtu. Deklaruję pełne wsparcie administracji rządowej. Zespół, który powołuję, będzie działać systemowo – zapowiedziała wojewoda Anna Żabska.

W skład zespołu oprócz przedstawicieli samorządów i kuratorium oświaty wejdą również specjaliści z zakresu psychiatrii dziecięcej i psychologii w województwie dolnośląskim. Zespół ma zająć się opracowaniem praktycznych wytycznych i propozycji działań, z których będą mogły skorzystać wszystkie samorządy i szkoły w regionie.

Zespół ma wypracować rozwiązania, w ramach których gminy mają się wzajemnie wspierać nie tylko doświadczeniami, ale też ekspertami, tak by wszystkie samorządy miały wsparcie i narzędzia w walce z hejtem.

W spotkaniu z wojewodą dolnośląską udział wzięli Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Monika Włodarczyk, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, zastępczyni prezydenta Wałbrzycha Anna Elżbieciak-Stec, Agata Konieczka zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry, Aleksandra Krzeszewska zastępczyni prezydenta Legnicy, Edyta Owczarek-Pręda zastępczyni prezydenta Głogowa, Ewa Skrzywanek dolnośląska kurator oświaty, Ewa Szczęch dyrektor wydziału szkół ponadpodstawowych i specjalny Urzędu Miasta we Wrocławiu, młodszy inspektor Paweł Adamczak, czy naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Samorządowcy podkreślali, że wiele szkół na ich terenie prowadzi działania przeciwdziałające przemocy i wykluczeniu – od warsztatów z zakresu empatii i komunikacji, przez szkolenia dla nauczycieli i rodziców, po kampanie społeczne adresowane do uczniów.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Chcemy, by rodzice, nauczyciele i dzieci wiedzieli, do kogo zwrócić się w sytuacji hejtu. Potrzebne są systemowe działania. Zapewniam, że jeszcze w tym roku na organizowanych przez kuratorium konferencjach każda ze stron otrzyma konkretne, sprawdzone praktyki wsparcia dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że te trudne sytuacje zmobilizują również samą młodzież do wzajemnego wsparcia. Musimy dotrzeć do wszystkich – dużą rolę pełnią również rodzice, bo to oni są odpowiedzialni za wychowanie, a szkoła jest instytucją wspierającą – podkreśla Ewa Skrzywanek dolnośląska kurator oświaty.

Władze samorządu województwa blisko 5 mln złotych planują przekazać na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dzieci i młodzieży w 2025 roku. Środki trafią do powiatów i zostaną rozdysponowane pomiędzy 49 poradni psychologiczno-pedagogicznych w całym województwie. Program obejmie zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe z uczniami.

Wspólne działania administracji rządowej i samorządowej mają na celu doprowadzenie do poprawy bezpieczeństwa dzieci w szkołach, skuteczniejszego reagowania na przemoc i hejt, a także wzmacniania kompetencji wychowawczych nauczycieli i rodziców.

źródło (tekst i foto): https://www.gov.pl

Oprac.: MM

Zostaw komentarz

Leave a Reply

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny, który promuje bogactwo lokalnych smaków oraz dziedzictwo kulinarne Polski. W wydarzeniu mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia,...

Aktualności

W Mokrzeszowie, w Gminie Świdnica, powiatowe Biuro Geodezji i Katastru realizuje właśnie inwestycje związane ze scalaniem gruntów. Prace związane z realizacją zadania pn.: „Budowa...

Aktualności

Rodzinna atmosfera, na stołach same pyszności i cudowni ludzie – tak wyglądało spotkanie wielkanocne w Klubie Seniora na Osiedlu Młodych w Świdnicy w dniu...

Aktualności

7528 klubów i stowarzyszeń, z czego 14 klubów ze Świdnicy – otrzymało dotacje z Rządowego Programu „Klub” na 2025 rok. To 168.000 zł pozyskanych...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023