laureat nagrodyMariusz KędzierskiSILESIA

Mariusz Kędzierski z nagrodą kulturalną SILESIA

Od lat z determinacją spełnia marzenia, udowadniając, że niepełnosprawność wcale nie stanowi bariery nie do przejścia. Jest inspiracją dla innych młodych ludzi. Mariusz Kędzierski, świdniczanin, absolwent II LO został uhonorowany Dolnośląską Nagrodą Kulturalną SILESIA za wybitne reprezentowanie Dolnego Śląska w Polsce i na świecie.

Nagroda została wręczona podczas sesji Sejmiku Wojewódzkiego 16 października. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest co roku (w 2019 r. już po raz jedenasty) przez samorząd województwa dolnośląskiego. W poprzednich latach laureatami zostali wybitni ludzie, jak choćby Olga Tokarczuk. Z propozycją nominowania uzdolnionego artysty do prestiżowej nagrody wystąpił dyrektor II LO w Świdnicy Jacek Iwancz, gdyż uznał, że osiągnięcia Mariusza w dziedzinie grafiki, jego wystawy w Europie, Azji i USA oraz działalność w charakterze mówcy motywacyjnego mogą zainteresować kapitułę nagrody, rozsławić Mariusza i nasze miasto. – W tym roku ta nagroda wpadła w moje ręce. Dziękuję radnemu Jackowi Iwanczowi za nominację, wszystkim radnym za jednogłośne głosowanie za moją kandydaturą, pani profesor Marioli Mackiewicz za wsparcie oraz piękny tekst laudacji, oraz mojej mamie za obecność podczas tego wyjątkowego dnia. To bardzo dużo dla mnie znaczy, a ta prestiżowa nagroda niech będzie inspiracją dla innych młodych ludzi, że warto spełniać marzenia, bowiem jestem pierwszą osobą, która otrzymała tę nagrodę przed 30. rokiem życia, a także pierwszą osobą z niepełnosprawnością w tym gronie – pisze na swoim profilu na FB Mariusz Kędzierski.

Treść laudacji przygotowanej przez Mariolę Mackieiwcz, nauczycielkę II LO w Świdnicy:

“Przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania Ciebie, Drogi Mariuszu, jako Człowieka i jako Artystę o szczególnych osiągnięciach, bo rozwijającego swój talent wbrew ograniczeniom i stereotypom. Jako dyrektor szkoły średniej – II LO im. Stefana Banacha – do której uczęszczałeś przed laty, mam sporo wspomnień o tym, jak rozwijałeś się jako uczeń i jak pięknie integrowałeś się z rówieśnikami, choć Twoja inność fizyczna była widoczna. Dałeś się już wtedy poznać jako młody, ambitny chłopiec, który każdego dnia udowadniał, że relacje międzyludzkie buduje się cierpliwie i z pokorą. Dawałeś otoczeniu ciepło i życzliwość, a Twój uśmiech do dziś pamiętają nasi nauczyciele. Otrzymywaliśmy od Ciebie jako społeczność szkolna wiele, zatem próbowaliśmy Ci dorównać w tej empatii i być z Tobą we wszystkim.

Twój najbliższy kolega Maciej Krogel – obecnie doktorant prawa we Florencji – stwierdza, że byłeś dla nas darem, bo przywracałeś nam właściwą miarę rzeczy, mobilizowałeś do działań i zawstydzałeś, gdy nie wykorzystywaliśmy swego potencjału. Twoja polonistka i wychowawczyni, Mariola Mackiewicz, zachwycała się nie tylko Twoim charakterem pisma, ale także Twym charakterem osobniczym, bo nigdy jej w niczym nie zawiodłeś. Wszyscy w II LO mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy na siebie na drodze, którą wyznacza nam los.

W naszej szkole odbyła się pierwsza wystawa Twych prac – lokalna i skromna. Media o niej nie donosiły, ale dla nas to było wydarzenie i temat do rozmów. A Ty stałeś się obiektem naszego najwyższego podziwu. Dziś jako twórcę znają Cię w i w Europie, i w Azji, i w USA. Jurorzy wręczają Ci nagrody w międzynarodowych konkursach odbywających się w Wiedniu czy w Dubaju, a galeria w Nowym Jorku zaprosiła Cię już, byś pokazał swe niezwykłe grafiki. Stacje Polsat-u czy TVN-u przeprowadzają z Tobą wywiady, realizują reportaże, bo istnieje popyt na bohaterów pokonujących bariery. Twój projekt “Mariusz rysuje” podbił serca mieszkańców kilku stolic europejskich. Artystyczne podróże śledziło za sprawą komunikatorów prawie 120 milionów ludzi. Świat stoi dla Ciebie otworem. Chce obcować z Twoimi artystycznymi wytworami. Zaś Ty z wielkim zapałem i determinacją, godną podziwu, otwierasz sobie ten świat, używając klucza, którym są Twoje grafiki. To za ich pośrednictwem komunikujesz się z ludźmi, przekazując im uniwersalne wartości.

Ale jakby tego było mało, zdecydowałeś się zostać mówcą motywacyjnym, by dzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy szukają miejsca dla siebie i potrzebują wsparcia. Robisz to wspaniale, bo jesteś szczery i otwarty. Dajesz ludziom wiarę w siebie poprzez własny przykład, a to bezcenne, szczególnie dla młodych słuchaczy Twych wykładów. Nic więc dziwnego, że w 2019 r. jako pierwszy Polak otrzymałeś na Tajwanie ważną nagrodę ” GLOBAL LOVE OF LIVES”, którą przyznaje się autorytetom wpływającym na innych.

Silesia w nazwie tej wspaniałej nagrody oznacza Śląsk, a Ty z Dolnym Śląskiem związany jesteś organicznie. Wywodzisz się z Jaworzyny Śląskiej, edukowałeś się w Świdnicy, a teraz mieszkasz we Wrocławiu. Silesia to Twoja mała ojczyzna, o której nie zapominasz, bo to Twoja kolebka i źródło inspiracji. Silesia to także ludzie, których portretujesz i którym dedykujesz swoją twórczość. Jesteś wizytówką dolnośląskiej sztuki i artystą, który pamięta o swojej tożsamości kulturowej.

Życzymy Ci, aby Nagroda Kulturalna Silesia umożliwiła Ci rozwój, przypominała o artystycznych korzeniach i mobilizowała do dalszego rozsławiania naszego regionu.”

foto: FB Mariusz Kędzierski

Zobacz również