albumygryprzewodnikiturystyka

„Małe jest piękne” – odkrywamy architektoniczne detale Świdnicy

Świdnica wspólnie z partnerami z Czech – miastem Trutnov i Stowarzyszeniem Podzvicinsko wydała, w ramach projektu „I małe jest piękne”, albumy o ciekawych „małych” zabytkach na pograniczu polsko – czeskim wraz z mapkami ich umiejscowienia, a także gry na urządzenia mobilne.

Album Świdnicy zawiera zdjęcia z krótkimi informacjami w czterech językach (polskim, czeskim, angielskim i niemieckim) o detalach architektonicznych świdnickich kamienic. W publikacji znajdziemy między innymi opisy: płaskorzeźb, wiatrowskazów, portali oraz krzyży, a także rzeźb Świdnicy i okolic, które często są niezauważane przez mieszkańców i turystów. Wystarczy tylko podnieść głowę, wytężyć wzrok i dostrzec to, co jest niezmiernie ciekawe i piękne.

Więcej o wspomnianych zabytkach można dowiedzieć się na stronie internetowej projektu pod adresem www.imalejekrasne.podkrkonosi.eu.

W ramach przedsięwzięcia została również przygotowana gra geolokacyjna na urządzenia mobilne, która  poprowadzi nas po świdnickich zabytkach, zaprezentuje historię powstania miasta oraz jego legendy.

Grę rozpoczynamy przed Informacją Turystyczną na świdnickim Rynku. Wystarczy zeskanować kod QR, rozpocząć zabawę i poznać ciekawą historię miasta. Spotkamy między innymi podstępnego bazyliszka nękającego Świdnicę a także pomożemy schwytać sprytnego złodzieja, który okrada miejski skarbiec – dodaje zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

Gra ma dwie wersje językowe – polską i czeską, dostępna jest na stronie pl.geofun.info/z-lotu-kawki.

Zapraszamy do zwiedzania i dostrzegania pięknych „małych” zabytków Świdnicy, a także miast: Trutnov, Dvur Kralove i ich okolic. – To właśnie detale stanowią kolorowe kosteczki zagadkowej układanki w wielobarwnej architektonicznej mozaice – napisała autorka tekstów do albumu Świdnicy, Monika Turzańska.

Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Zobacz również