lekcje sztukiwarsztatyzrób to sam

Lekcje sztuki po raz ostatni tej wiosny! Spotkanie z Natalią Jerzak

„Lekcje Sztuki” powróciły do Świdnicy w odświeżonej formule! Spotkania, na które zapraszają organizatorzy do Galerii Fotografii, związane są z wszechobecnym trendem „do it yourself”, w myśl którego każdy z nas może stać się twórcą i projektantem.

W ramach marcowego cyklu, wspólnie z młodym projektantami i twórcami, uczestnicy przyglądają się kulturze self-publishingu i zinów, które stają się coraz bardziej rozpoznawalnym wśród mieszkańców naszych miast medium (bez inwestowania dużych finansów i nie będąc grafikiem można stworzyć gazetkę osiedlową, wydawnictwo artystyczne lub własnoręcznie przygotowany i wydany magazyn z opowieściami osiedlowymi), pokazują wielowarstwowość kultury D.I.Y. funkcjonującej na styku wzornictwa, typografii oraz nowych mediów, a także opowiadamy o kulturze kreatywności, projektowaniu zaangażowanym społecznie oraz o działaniach realizowanych wspólnie z mieszkańcami miast.

27.03, godz. 18:00 – Natalia Jerzak – Pattern makerzy, czyli o wzorach na tkaninach

Galeria Fotografii, Świdnicki Ośrodek Kultury

Rynek 44, Świdnica – WSTĘP WOLNY

Czym jest wzornictwo użytkowe i dlaczego wcale nie powinno kojarzyć się z czymś trudnym, skomplikowanym i niedostępnym? Jak wzory, motywy i ornamenty łączą się z historią tkanin, mody i odzieży? Jak wyglądał oryginalny polski wzór na tkaninie i dlaczego wcale nie jest to powszechnie kojarzony z Cepelią wzór etno? O historii wzornictwa na tkaninach, o poszukiwaniu polskiego patternu i o społecznie zaangażowanym projektowaniu opowie Natalia Jerzak – wrocławska projektantka i pattern-makerka. Dodatkowo uczestnicy spotkania z Natalią będą mieli okazję zaprojektować i stworzyć swoje własne wzory na wybranych przez siebie tkaninach.

O prowadzącej:

Natalia Jerzak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, laureatką nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia”. Rysuje, projektuje i drukuje, by ubierać ludzi w swoje wzory. Inicjatorka projektu „SitoOgrodnicy” w MiserArt, będącego pracownią sitodruku tworzoną wspólnie z osobami mającymi w swoim życiorysie etap bezdomności. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Wzorem Wandy Telakowskiej, jej celem jest tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie. Pod pseudonimem „zwJerzak” tworzy ilustracje m.in. dla magazynu kolarskiego „Szosa”. Jest entuzjastką sportu, w szczególności jazdy na rowerze.

Opracowanie serii: Maria Zięba i Krzysztof Bielaszka

Organizator: Fundacja Ładne Historie

Partnerzy: Urząd Miasta Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury

Projekt „Lekcje Sztuki: Zrób to sam!” realizowany jest ze środków gminy miasta Świdnica.

foto: Jerzy Wypych

Zobacz również