krwiodawstwoświdnicazbiórka krwi

Krew jest darem życia, podziel się nią. Najbliższa zbiórka już jutro

Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się już jutro w budynku przy ul. Słobódzkiego 21. Przyjdź, oddaj krew, w regionalnym centrum krwiodawstwa dramatycznie jej brakuje.

Zbiórka odbędzie się 13 sierpnia w godz. od 9.00 do godz. 13:00 w budynku przy ul. Słobódzkiego 21 (dawne Gimnazjum nr 1). Codziennie można też oddawać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Wakacje od wielu lat są czasem bardzo trudnym dla publicznej służby krwi w Polsce. Nie pomaga panująca pandemia koronawirusa. Brakuje wszystkich grup krwi. Spadek poboru krwi w okresie wakacyjnym spowodowany jest między innymi wyjazdami na wakacje i wyjątkową sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa. Zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub były objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrum krwiodawstwa lub na ekipy wyjazdowe w celu oddania krwi. Aktualnie potrzebne są wszystkie grupy krwi. Szczególny apel kierujemy do osób z grupą krwi O RhD- (minus), ponieważ w nagłych wypadkach może być przetoczona każdemu pacjentowi, jeszcze przed oznaczeniem grupy krwi – mówi dla redakcji „Mojej Świdnicy” Natalia Kozdrowiecka, specjalista ds. promocji krwiodawstwa RCKiK w Wałbrzychu.

Podczas oddawania krwi zachowywane są wszelkie procedury bezpieczeństwa. – Każdemu Dawcy, zanim przystąpi do rejestracji, mierzona jest temperatura, obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której musimy podać, czy nie chorowaliśmy na COVID- 19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną, czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są: maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie 2-metrowego dystansu – tłumaczy Natalia Kozdrowiecka.

Przypomnijmy, krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, wadze min. 50 kg, w bardzo dobrym stanie zdrowia. W dniu oddawania krwi należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, być wypoczętym i zjeść lekkostrawny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów. Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu. Pomóżmy wszystkim, którzy czekają na powrót do zdrowia. Wystarczy godzina, żeby uratować komuś życie, w tym samo oddanie trwa około 8-10 minut – apeluje Natalia Kozdrowiecka.

Krwi nie można długo przechowywać, koncentrat krwinek czerwonych przechowywany jest 42 dni, a koncentrat krwinek płytkowych zaledwie 5 dni, dlatego konieczne jest stałe, regularne oddawanie krwi, każdego dnia potrzebni są krwiodawcy.

Dodaj komentarz

Zobacz również