policjaprawa jazdyzatrzymanie

Kolejne prawa jazdy odebrane za nadmierną prędkość

W ostatni weekend tj. 25-27 maja, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali trzech kierujących, którzy po drogach powiatu świdnickiego pędzili swoimi samochodami o ponad 50 km/h szybciej niż pozwalają na to przepisy. Poza mandatami i punktami karnymi wszyscy amatorzy szybkiej jazdy stracili swoje prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
Pierwszy kierujący to 21-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego, który jechał samochodem osobowym marki Honda z prędkością 94 km/h. Do zatrzymania doszło w Goczałkowie (gm. Strzegom), gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h.
Drugi kierujący zatrzymany został w miejscowości Grochotów (gm Strzegom), kiedy jechał samochodem osobowym marki Mazda z prędkością 110 km/h. Ten 60-letni mieszkaniec Wałbrzycha przekroczył prędkość o 60 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.
Kolejnym kierowcą nieprzestrzegającym przepisów w tym samym miejscu, był 31-letni mieszkaniec Wrocławia, jadący samochodem osobowym marki Mercedes, z prędkością aż 122 km/h, tj. o 72 km/h większą niż dopuszczały to przepisy.

Wszyscy zatrzymani kierowcy, otrzymali  mandaty w kwotach 500 i 400 złotych oraz po 10 punktów karnych. Co zapewne najbardziej dotkliwe, amatorzy szybkiej jazdy utracili też prawa jazdy na 3 miesiące.

Przypomnijmy, iż zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 roku przepisami, każdy z uczestników ruchu drogowego po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dokument jest odbierany bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Jeżeli pomimo zakazu osoba taka nadal będzie kierować pojazdem, okres odebrania uprawnień przedłużony zostanie do 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie sytuacja się powtórzy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Będzie to oznaczało konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Zobacz również