W ostatni weekend, tj. 22-24 marca, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali dziesięciu kierowców, którzy po drogach powiatu świdnickiego pędzili swoimi samochodami o ponad 50 km/h szybciej, niż pozwalają na to przepisy.
Ponad 100 km/h to prędkości, z jakimi w ostatni weekend pędziło dziesięciu kierujących w wieku 19-55 lat – siedmiu z nich zatrzymanych zostało na terenie Świdnicy, a trzech na terenie gminy Strzegom. Wszyscy zatrzymani otrzymali mandaty w kwotach 400 i 500 złotych oraz po 10 punktów karnych. Co zapewne najbardziej dotkliwe, dziewięciu amatorów szybkiej jazdy utraciło też prawa jazdy na 3 miesiące, a jeden z zatrzymanych kierujących pozbawiony został na okres trzech miesięcy szans na uzyskanie prawa jazdy.
Powodem tego jest kompletny brak jego odpowiedzialności. 27-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, jadąc samochodem Volkswagen Passat, z prędkością 102 km/h, ponad dwukrotnie przekraczając dopuszczalną prędkość, nie posiadał uprawnień do kierowania. Łączna grzywna w postaci 1000 zł wraz punktami karnymi i trzymiesięcznym okresem pozbawiającym szans na uzyskanie prawa jazdy zmusiła 27-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego do zabezpieczenia pojazdu, przekazując go osobie ze stosownymi uprawnieniami.
Wzmożone kontrole prędkości zmierzające do egzekwowania przepisów ze strony funkcjonariuszy „drogówki” wobec kierujących będą częstym obrazem na drogach naszego powiatu. Wysoka prędkość przekłada się na wydłużoną drogę hamowania, a połączona z czasem reakcji może odebrać cenne metry pozwalające na uniknięcie zderzenia.
Ponownie przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z uczestników ruchu drogowego po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dokument jest odbierany bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Jeżeli pomimo zakazu osoba taka nadal będzie kierować pojazdem, okres odebrania uprawnień przedłużony zostanie do 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie sytuacja się powtórzy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Będzie to oznaczało konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.