Był twórcą i dowódcą legendarnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego. Za swoją wielką odwagę otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari z rąk gen. Władysława Sikorskiego. Grupa pasjonatów i miłośników historii postanowiła nakręcić film poświęcony pułkownikowi Zdzisławowi Krasnodębskiemu. W piątek jedną ze scen, realizowano we wnętrzu świdnickiej restauracji „Sztuka Smaku”. Na planie nie mogło zabraknąć członków Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.
– Kręciliśmy sceny do filmu o pułkowniku pilocie Zdzisławie Krasnodębskim, pierwszym dowódcy 303 Dywizjonu Myśliwskiego, który urodził się w gminie Borki. Postanowiliśmy upamiętnić naszego mieszkańca produkując film fabularny o jego życiu – mówi wójt gminy Borki, ppłk rez. dr Radosław Adam Sałata, który osobiście wciela się w jedną z filmowych ról.
Świdniczanie na planie filmowym
– Zostaliśmy zaproszeni przez pana wójta i wspólnie tworzymy ten film. Zajmuję się sprawami w pionie kostiumograficznym i rekonstruktorskim. Reżyserem filmu jest Agata Skowrońska, a operatorem – Paweł Przewoźny, znany raper i filmowiec. Aktualne tworzy swojego rodzaju zajawkę o długości od 15 do 30 minut. W ten sposób chcemy uzyskać zgody i fundusze na stworzenie pełnometrażowej realizacji. Edyta Płomińska przygotowywała damskie kostiumy, stylizacją zajęła się Irena Wagilewicz, Monika Wajda make up, a kierownikiem planu jest Adriana Skrzypecka. – opowiada Krzysztof Dworenko-Dworkin, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i dodaje: – Sceny kręciliśmy już między innymi we Wrocławiu, w Woli Osolińskiej, czyli miejscu w którym urodził się pułkownik Zdzisław Krasnodębski oraz w Muzeum 303 Dywizjonu Myśliwskiego w Napoleonie. Jako, że nasza grupa pochodzi ze Świdnicy, szukaliśmy fajnych lokalizacji w naszym mieście. Okazało się, że wnętrze restauracji Sztuka Smaku jest bardzo dobre i oddaje klimat naszego filmu. Właściciele i obsługa lokalu ugościli nas wspaniale.