Julia Kotświdnicawolontariusz

Julia Kot: kocha książki, bibliotekę i… pomaganie

Zawsze kochała czytać. Kiedy jako uczestnik Miasta Dzieci mogła przyjrzeć się pracy bibliotekarek „od kuchni”, zamarzyła o wolontariacie w bibliotece. Udało się, od 2018 r. pomaga we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez placówkę, ale też, kiedy trzeba, układa i porządkuje książki.

Julia Kot jest wolontariuszką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy od wakacji 2018 r.. W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży pomaga w rozkładaniu książek, porządkowaniu półek, jest także nieoceniona podczas zajęć z najmłodszymi. – Niektóre z nich odbywają się regularnie co tydzień, gdzie jestem dodatkową pomocą podczas wykonywania prac artystycznych. Biblioteka organizuje także „poranki z biblioteką” w wakacje oraz w ferie, a podczas nich pomagam robiąc zdjęcia bądź pomagając w wykonywaniu prac przez dzieci – mówi Julia. Zainteresowanie wolontariatem w bibliotece zrodziło się, gdy Julka była jeszcze w szkole podstawowej i podczas Miasta Dzieci oglądała pracę bibliotekarek „od kuchni”. – Wtedy jednak byłam za młoda i musiałam poczekać parę lat. Od kiedy pamiętam, interesował mnie wolontariat, czy to jako darmowe korepetycje dla kolegów i koleżanek, czy opieka nad najmłodszymi. Wybór biblioteki tutaj był dla mnie oczywisty ze względu na moją pasję, jaką jest czytanie książek i pomoc w pracy z dziećmi. To ostatnie jest nie lada wyzwaniem, ale na szczęście od zawsze umiem znaleźć z nimi wspólny język i pomoc im to przyjemność. Moja współpraca z biblioteką, mam nadzieję, że będzie trwała jak najdłużej, czyli póki będę miała taką możliwość – dodaje.

Za gotowość do pomocy Julia została uhonorowana w grudniu nagrodą „wolontariusz roku”. Wnioskowała o nią właśnie Miejska Biblioteka Publiczna. Julia związana jest z biblioteką nie tylko jako wolontariuszka, ale przede wszystkim czytelnik z krwi i kości od najmłodszych lat. Julię poznałyśmy jako małą dziewczynkę, która pokochała to miejsce. Najpierw przyprowadzana przez mamę, jako kilkuletnia pasjonatka książek, później dorastająca dziewczynka buszująca między regałami, a następnie nastolatka oddana książkom i bibliotece. Przyszła do nas sama z pytaniem: czy nie znajdzie się dla niej „coś do zrobienia” w miejscu, do którego jej rówieśnicy przychodzą raczej „z musu” po lekturę szkolną. Jej przygoda z wolontariatem rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Julia podpisując porozumienie zobowiązała się m.in. do pomocy w organizowaniu zajęć dla dzieci. Kto pracuje z dziećmi, ten wie, że nie jest to prosta sprawa. Wymaga ona olbrzymiej otwartości, empatii, poszerzania wiedzy, kreatywności, sprostania nowym zadaniom – uzasadnia Marta Wojciechowska, kierownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Julia jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Uczęszcza do klasy politechnicznej i w tym kierunku zamierza dalej się kształcić. – Interesują mnie studia na kierunku matematyki stosowanej na Politechnice Wrocławskiej – mówi. Wolny czas spędza z rodziną i przyjaciółmi. Uwielbia czytać książki ze swoim chłopakiem i poznawać historie bohaterów seriali. Dużo czasu spędza z przyjaciółmi.

Dodaj komentarz

Zobacz również