Organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury – Przegląd Zespołów Kolędniczych to lokalna tradycja, kultywowana już od trzech dekad! W środę, poznaliśmy laureatów, jubileuszowego 30. przeglądu. W tegorocznej edycji wzięło udział 17 zespołów, w tym 11 grup przedszkolnych, 3 zespoły ze szkół podstawowych oraz 3 z instytucji społecznych i kulturalnych.
– Chociaż zwyczajowe kolędowanie po domach, na wsiach i w miasteczkach już dawno odchodzi w zapomnienie, ale odżywa właśnie tutaj. Odżywa na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dla nas to bardzo ważne. Póki jest tradycja i kultura to my też funkcjonujemy. Jako wieloletnia koordynatorka tego przeglądu bardzo się cieszę, że 30 lat istniejemy i możemy państwa zapraszać – podkreśliła Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Jury w składzie: Kazimiera Marcińczak–Momot (przewodnicząca), Tadeusz Szarwaryn (muzyk, kompozytor, aranżer), ks. Przemysław Pojasek (redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”) oraz Czesława Greś (aktorka amatorka świdnickiej Alchemii teatralnej) przyznało następujące nagrody:
Nagrody główne w wysokości po 700 zł dla każdej z grup:
– Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, (grupa „Słoneczniki”, montaż słowno-muzyczny „Jasełka misyjne”) — za uporządkowane układy sceniczne, skrupulatne łączenie słowa z gestem i przesłanie, że Jezus narodził się dla wszystkich narodów.
– Świetlica Wiejska Bystrzyca Dolna — GOKSiR, (grupa „Pogwarki”, prezentacja kolędnicza „W drodze do Betlejem”) — za żywą oprawę muzyczną, wartkie dialogi mówione gwarą góralską i zaszczepianie młodemu pokoleniu kultywowania tradycji obrzędów kolędniczych.
Wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości 400 zł przyznano:
– Przedszkole Miejskie w Mieroszowie, (montaż słowno-muzyczny „W Aniołkowie”) — za dobre przygotowanie wokalne i aktorskie dzieci i poprawność dykcji.
– Przedszkole Miejskie nr 14, (jasełka „Betlejemska Noc” w wykonaniu zespołu „Kolędnicy” — za wspólny radosny śpiew polskich kolęd, bogatą scenografię i grę aktorską zespołów.
– Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka”, (spektakl „Hej, kolęda”, grupa „Jaskółki”) — za zgrabne osadzenie prezentacji w konwencji polskiej tradycji herodowej.
– Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka”, (prezentacja „Jasełka z przymrużeniem oka” w wykonaniu grupy „Kolędnicy z Wesołej Piątki”) — za dużą żywiołowość licznej grupy uczestników w przekazywaniu treści bożonarodzeniowych poprzez stronę wokalną w bogatej scenografii.Nagrody indywidualne w postaci książek otrzymali:
– Pola Żak za rolę Babci ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w
Świdnicy.
– Julia Sroka za rolę Babci z Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy.
– Aleksander Żurek za rolę Heroda z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
– Emilia Krawczyk za kreatywną rolę Maryi z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.