Connect with us

Wyszukaj na portalu

15°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Kultura

Joanna Jax: pisarstwo zawsze było w mojej głowie (foto)

O początkach przygody z pisaniem, marzeniach i literaturze opowiadała Joanna Jax podczas spotkania z czytelnikami, które odbyło się dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Do niedawna łączyłam pracę zawodową i pisanie. Wracałam po 16.00 do domu, robiłam reset, zajmowałam się dzieciątkiem swoim, a potem do późnych godzin nocnych pisałam. Teraz to wszystko odbywa się trochę inaczej. Gdy piszę książkę, zaszywam się w domu jak w jaskini i piszę non stop, po 15-16 godzin na dobę, aż mi oczy nie wytrzymują – opowiadała Joanna Jax.

Pisarka opowiadała o początkach swojej przygody z pisarstwem, które trwały aż… 20 lat. Jej debiutancka powieść „Dziedzictwo von Becków” najpierw powstawało w głowie. Dopiero po latach, za namową przyjaciół, zdecydowała się ją spisać. – Marzenie, by być pisarką, zrodziło się dosyć wcześnie, gdy miałam 8 lat. Jestem z pokolenia, które czytało, szłam spać, to  miałam przy łóżku na półce książki i czytałam. Pochłaniałam tony książek. Gdy przeczytałam „Przeminęło z wiatrem”, pomyślałam, jak by to było fajnie umieć tak pisać, tak opowiadać. Potem przez moment chciałam śpiewać jak Whitney Houston, bo kto by nie chciał. Ani moje studia, ani praca nie były związane z literaturą. Ale to pisarstwo siedziało w głowie. I zaczęłam w tej głowie układać „Dziedzictwo von Becków”. 5 lat temu przyleciała moja wieloletnia koleżanka, taka od piaskownicy, zrobiłyśmy życiowe. podsumowanie. Wyznałam, że zawsze chciałam być pisarką. Zapytała, dlaczego nie napiszę powieści, które wymyślona z detalami jest w mojej głowie. Wróciłam do domu, zaczęłam pisać i tak zostało – opowiadała.

Advertisement. Scroll to continue reading.

***************************************************

Joanna Jax to pseudonim artystyczny polskiej pisarki młodego pokolenia, autorki serii książek o tematyce historycznej zatytułowanej „Saga von Becków”, która spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem zarówno ze strony czytelników, jak i krytyków literackich.
Joanna Jax – która pomimo sukcesu swoich książek postanowiła nie ujawniać swojego prawdziwego nazwiska – ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wcześniej publikowała wyłącznie krótkie opowiadania i felietony, aż do roku 2014, kiedy to światło dzienne ujrzała jej debiutancka powieść, zatytułowana „Dziedzictwo von Becków”.
W książce tej autorka opisała historię miłości, która zrodziła się pomiędzy polską nauczycielką i niemieckim oficerem SS, który, jak się później okazuje, nie podziela skrajnie faszystowskiej ideologii większości nazistów. Autorka umiejscowiła akcję – rozpoczynającą się w 1934 roku i rozgrywającą się na przestrzeni blisko ośmiu dekad – w kilku polskich miastach, jak Kraków, Olkusz, Warszawa czy Łódź, a także w Wolnym Mieście Gdańsku, Berlinie Wschodnim, Paryżu czy Jerozolimie. Historia losów rodziny Marii Tarnowskiej i Wernera von Becka kontynuowana jest w drugiej części, która została wydana w 2016 roku pod tytułem „Piętno von Becków”. Tym razem główna bohaterka, Julia, która jest prawnuczką bohaterów znanych z „Dziedzictwa…”, wyrusza w podróż, której celem jest poznanie dziejów swojej rodziny. Obie powieści należące do „Sagi von Becków” zostały docenione za rozmach i pełną emocji fabułę oraz uhonorowane nominacją do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”.
Ponadto Joanna Jax w 2015 roku napisała niezwiązaną z „Sagą…” powieść zatytułowaną „Długa droga do domu”.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy PRZEBUDZENIE autorstwa Waldemara Szauera, który odbędzie się 12 kwietnia. Waldemar Szauer u rodził się w 1959 roku we...

Kultura

Dzjiana Bałyka to białoruska dramatopisarka, wystawiana w ponad 40 teatrach w różnych krajach, autorka 5 zbiorów poezji, 22 książek z zakresu psychologii praktycznej, bojowniczka o...

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Bisek-Grąz wokół książki „Przystanek”. Monika Bisek-Grąz – kulturoznawczyni, miłośniczka historii i kultury regionu. Ważniejsze publikacje autorki to:...

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy „Twarze, kolaże i słowa” autorstwa Joli Cieślak. Jola Cieślak pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Od kilkunastu lat mieszka w...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023