Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu poszukuje świadków nazistowskich zbrodni do jakich dochodziło w obozie Gross-Rosen znajdującym się w Rogoźnicy w gm. Strzegom. Śledztwo w tej sprawie trwa już 7 lat i wkrótce ma zostać zakończone.
– W związku z planowanym zakończeniem postępowania o sygnaturze S 78.2017Zn , prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu, w sprawie dotyczącej zbrodni popełnionych w latach 1940-1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross Rosen i jego filii, tj. o przestępstwo z art. 1 pkt.1 dekretu z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko – hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego (Dz.U. Nr 69 poz. 377 z późn. zm.) , informujemy, iż poszukiwani są pokrzywdzeni przedmiotowymi czynami oraz osoby posiadające wiedzę w sprawie, celem przesłuchania w charakterze świadków. Przesłuchania odbywać się będą zgodnie z miejscem zamieszkania świadka. Ostateczny termin zgłaszania się do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu: osobiście, telefonicznie, listownie czy mailowo upływa w dniu 30 maja 2024 r. – czytamy w komunikacie IPN-u.
***
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen. Osadzeni w nim więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 r. 1 maja 1941 r. Arbeitslager Gross–Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. Ze względu na warunki pracy osadzonych uznawany jest za jeden z najcięższy obozów koncentracyjnych. Największa rozbudowa obozu przypada na rok 1944. Wówczas to, obok obozu głównego, powstaje blisko 100 filii, których ślady obecnie odnaleźć możemy na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Szacuje się, że przez obóz macierzysty i jego filie przeszło ok. 125 tys. więźniów. Jednym z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego obozu była jego ewakuacja. Podczas transportów zginęło wiele tysięcy więźniów. Do najliczniejszych grup narodowościowych należeli Żydzi z różnych państw europejskich, Polacy i obywatele byłego ZSRS. Według najnowszych ustaleń w KL Gross-Rosen zginęło ok. 40 tys. osób.
