To była prawdziwa uczta dla uszu. Tłumy świdniczan zgromadzonych w wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju oklaskiwały w niedzielny wieczór Narodowy Chór Adżarii Batumi, który właśnie w naszym mieście zainaugurował swoją trasę koncertową w ramach XXX Festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. Wczorajsze wydarzenie to wspaniałe preludium do owocnej współpracy świdnicko-gruzińskiej.
Zespół Batumi jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Iranie, Turcji, Rosji, Francji, Finlandii, Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Wykonywane są one na perfekcyjnym poziomie, jaki prezentują zarówno poszczególni soliści oraz cały zespół. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 roku została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
– Około tysiąca osób wysłuchało pierwszego podczas tego pobytu w Polsce występu Chóru Narodowego Adżarii z Batumi. Trudno opisać, bo emocje były ogromne. To pierwszy a ważny akcent partnerskiej współpracy polsko-gruzińskiej w naszym mieście. Są tacy, co pytają „co Świdnica będzie z tego miała?”. Oto przykład… Porywający koncert, otwarty dla wszystkich mieszkańców i gości. Pierwszy, z pewnością nie ostatni. Lista podziękowań długa, ale po pierwsze Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu i Konsul, Wojciech Wróbel za zarażenie miłością do Gruzji. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) za propozycję koncertu. Maciej Kieres i team chapeau bas. Kościół Pokoju w Świdnicy za udostępnienie najpiękniejszej sali koncertowej w naszym mieście (i nie tylko). Hufiec ZHP Świdnica za to, że zawsze można na Was liczyć. Jacek Piekunko i jego zespół dziękuję Wam wszystkim za to, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe – komentuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.
Początek udanej współpracy
Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku Świdnica podpisała umowę o współpracy z gruzińskim Kobuleti. Tradycyjna przyjaźń polsko-gruzińska i dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że Gruzja z republiki sowieckiej stała się wschodzącą gospodarką i krajem wolnym. Pobliski Wrocław nawiązał w 2019 roku partnerstwo ze słynnym Batumi, zaś Dolny Śląsk współpracuje stale z gruzińskim Regionem Adżarii, gdzie położone jest właśnie Kobuleti. Partnerstwo obejmować będzie takie dziedziny jak: kultura i sztuka, sport i turystyka, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka, transport miejski, ochrona zabytków, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, urbanistyka oraz rewitalizacja.
https://www.facebook.com/mojaswidnica/videos/251485030240209