Wysoka gorączka, ból brzucha, złamanie zdarzają się także w dni wolne. Przed nami dwa świąteczne weekendy, w czasie których nam lub naszym bliskim może przydarzyć się nagła choroba. Gdzie szukać w tym czasie pomocy medycznej w Świdnicy?
W listopadzie wypadają dwa dni ustawowo wolne: Dzień Wszystkich Świętych w piątek 1. listopada oraz Święto Niepodległości w poniedziałek 11. listopada. W tym czasie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. To gdzie powinniśmy szukać pomocy medycznej zależy od naszego stanu zdrowia.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Z pomocy takich placówek możemy skorzystać:
- w razie nagłego zachorowania
- w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma u nas objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia czy ryzyka istotnego uszczerbku na zdrowiu
- gdy obawiamy się, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 18:00 do 08:00 dnia następnego, a w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy całodobowo.
Na wizytę w punkcie nocnej i świątecznej pomocy medycznej nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść do najbliższego punktu, bez względu na miejsce zamieszkania. Porady udzielane są w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych medycznie przypadkach nawet w domu pacjenta.
Pełną listę wraz z numerami telefonów do wszystkich 42 poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku znajdziemy na stronie internetowej NFZ.
Punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Świdnicy:
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy – ul. Leśna 31, Świdnica, tel. 725 984 321
Nocna pomoc stomatologiczna
W gabinetach nocnej pomocy stomatologicznej pacjenci przyjmowani są w przypadkach nagłych. Na wizytę nie trzeba się rejestrować.
W dni powszednie dyżury stomatologiczne pełnione są w godzinach od 19:00 do 7:00. W sobotę, niedzielę i święta – przez 24 godziny na dobę.
Punkty nocnej pomocy stomatologicznej dla mieszkańców Świdnicy i okolic:
- 1-3 listopada i 19-30 listopada – NZOZ Dentalium Centrum Stomatologii w Świdnicy – ul. Kolejowa 1A/1, Świdnica, tel. 74 / 852 16 31; 696 080 972
- 4- 18 listopada – GABINET STOMATOLOGICZNO-PROTETYCZNY MAŁGORZATA PAWLACZYK-ZACHARJASZ – Józefa Piłsudskiego 41/4, Wałbrzych, tel. 74 / 842 61 03; 575 002 724
Kiedy zgłosić się na SOR?
Na Szpitalny Oddział Ratunkowy zgłaszamy się kiedy konieczne jest ratowanie zdrowia lub życia pacjenta, czyli np. gdy :
- doznamy urazu lub ulegniemy wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
- podejrzewamy zawał, udar, mamy duszności i problemy z oddychaniem
- występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
- przychodnia nie może udzielić nam pomocy, a stan zdrowia wskazuje na to, że nie możemy czekać.
Ważne! Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. SOR nie jest miejscem do którego zgłaszamy się żeby wykonać rutynowe badania diagnostyczne ani w razie przeziębienia czy niestrawności.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Świdnicy:
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy – ul. Leśna 27-29, Świdnica, tel. 74 851 71 00
Kiedy wezwać karetkę?
Karetkę pogotowia wzywamy w sytuacji:
- bezpośredniego zagrożeniu życia
- nagłej, której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia
- nagłego pogorszenia się stanu osoby chorej, który może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.
Przykładem sytuacji, w której należy wezwać pogotowie będą m.in. utrata przytomności, urazy powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego czy ostre, nasilone reakcje uczuleniowe. Pomoc wezwiemy dzwoniąc na numery alarmowe – 999 lub 112.
Nie wzywajmy karetki do zachorowań i zdarzeń, które nie powodują nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
Ważne! Dyspozytor medyczny, po ocenie sytuacji, może odmówić wysłania karetki, podając przyczynę odmowy oraz sposób dalszego postępowania.