Z uwagi na wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy na terenie całego powiatu świdnickiego przeprowadzają kolejne działania kontrolne mające na celu uczulić mieszkańców na stosowanie się do aktualnych obostrzeń.
Obowiązujące przepisy sanitarne obligują osoby podróżujące komunikacją miejską, a także przebywające w galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych i tych mniejszych, a także innych obiektach użyteczności publicznej do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki.
Z uwagi na pogarszającą się sytuację covidową i duży dobowy wzrost osób zakażonych, a także reagując na sygnały wpływające od współpasażerów i osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania. Oczywiście patrole policyjne na bieżąco weryfikują również, czy osoby przestrzegają zasad kwarantanny. Zachęcamy do zainstalowania bezpłatnej aplikacji pn. „Kwarantanna domowa”, która znacznie ułatwi pracę wszystkim służbom. Aplikacja jest bezpieczna i prosta w obsłudze. We wtorek po raz kolejny pod szczególnym nadzorem policjantów świdnickiej komendy znalazły się sklepy wielkopowierzchniowe i te mniejsze również, środki komunikacji publicznej i wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tych miejscach niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką. Podczas działań policjanci ujawnili 75 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych – tłumaczy Magdalena Ząbek, rzecznik prasowy KPP Świdnica.
Policjanci kontynuować będą działania poprzez kontrole miejsc i obiektów, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować wobec osób, które lekceważą przepisy sanitarne.
– Po raz kolejny apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz o przestrzeganie tych zasad. Przypominamy, że w przypadku niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa policjant może nałożyć mandat karny lub skierować do sądu wniosek o ukaranie, a o rażącym łamaniu przepisów poinformować inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł – dodaje Magdalena Ząbek.
Aktualnie obowiązujących przepisów można znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
Hieronim
17 listopada, 2021 at 9:38 am
Proszę KPP o udostępnienie wyników badań potwierdzających zmniejszenie transmisji wirusa po zastosowaniu maski chirurgicznej bądź,co gorsza, tej śmiesznej szmatki, którą nosza służby mundurowe.
Jeśli takie badania nie istnieją, a nie istnieją, to łamiecie Państwo prawo zamiast pilnować jego przestrzegania.
Z braku takich badań ( co jest sytasznie dziwne, prawda?) pomogę wyciągnąć właściwe wnioski. Maska musi być zmieniana co 15 minut. Wilgotna maska stanowi pożywkę dla wirusów i rozwijających się bakterii oraz grzybów na jej powierzchni, zbiera kurz, pył i drobnoustroje z otoczenia. Jej zdolność filtracyjna jest 1000 razy mniejsza niż rozmiar wirusów (wg. Oficjalnych danych WHO). Skoro stosujemy dystans i limity w sklepach, po co maski? Skoro Ludzie się szczepią preparatem rzekomo działającym, po co dystans i maski? A skoro i tak nic nie działa(co widać), po co szczepić,po co dystans, po co maski i po co chora totalitarna narracja?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.