Po raz drugi w Świdnicy odbędzie się Festiwal Góry Literatury, który od kilku lat organizowany jest w kotlinie kłodzkiej. 18 i 19 lipca do naszego miasta zawitają znamienici goście. Wśród nich reżyserka Agnieszka Holland oraz dziennikarka i pisarka Karolina Korwin-Piotrowska.
Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy noblistki Olgi Tokarczuk. Pierwszym krokiem było założenie stowarzyszenia kulturalnego „Góry Babel”, które umożliwiło, w 2015 roku, zorganizowanie pierwszej edycji letniego „Festiwalu Góry Literatury”. Wraz z Karolem Maliszewskim, wieloletnim przyjacielem, pisarzem, krytykiem literackim, zostali gospodarzami tego wydarzenia. Festiwal, choć skromny, szybko znalazł uznanie miłośników literatury i poparcie władz samorządowych, które wraz z prywatnymi sponsorami, wciąż chętnie wspierają następne edycje festiwalu. Osadzony w przyrodzie, ukazujący ogromny wachlarz atrakcji turystycznych, noworudzki „Festiwal Góry Literatury”, corocznie przyciąga rzesze turystów, fanów literatury, muzyki, sztuki, filmu i tańca. Bogaty program artystyczny, warsztaty literackie, spotkania autorskie zawsze są organizowane w wyjątkowych, historycznych miejscach Dolnego Śląska. Wśród nich znalazły się: XVI wieczny Zamek Sarny w Ścinawce Górnej, Zamek Książ i Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
18 lipca na placu z dzikami o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z dziennikarką Karoliną Korwin-Piotrowską, która jest autorką książki „Wszyscy wiedzieli” poświęconej w całości przemocy, molestowaniu oraz mobbingowi w świecie artystów. Tego samego dnia o 18.30 zapraszamy na rozmowę Małgorzatą Lebdą i Urszulą Zajączkowską.
Wtorek 19 lipca o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z Piotrem Siemionem autorem książki „Bella ciao”. Następnie o 18.30 z jedną z najbardziej uznanych polskich reżyserek, czyli Agnieszką Holland rozmawiać będzie jej biografka, Karolina Pasternak. O 20 zapraszamy na rozmowę z Lechem Molińskim i Jerzym Wypychem. Całość zakończy się kinem pod chmurką, w którym widzowie będą mogli zobaczyć film „Wszystko dla mojej matki” (2019) w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.
Szczegóły: TUTAJ
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.