Szpital „Latawiec” to trzecia placówka na Dolnym Śląsku, w której zawisł „Dzwon zwycięzcy”. Dając nadzieję chorym onkologicznie będzie oznajmiał pozostałym pacjentom, że ktoś tę walkę z rakiem wygrał i właśnie zakończył leczenie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest fundacja eRAKobiet ze Świdnicy. Uroczyste odsłonięcie dzwonu odbyło się 21 lutego.
Niech dzwon bije jak najczęściej
Idea zawieszania dzwonów na oddziałach onkologicznych zrodziła się w USA i zapoczątkował ją Irve Cherles- kontradmirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który wygrał walkę z rakiem w latach 90 i zapowiedział wówczas swojemu lekarzowi, że na znak zwycięstwa nad nowotworem uderzy w okrętowy dzwon. Od tego momentu minęło ponad 25 lat a pomysł docierał w najróżniejsze zakątki świata, w tym także do Polski. Według inicjatorów, czyli wolontariuszy z fundacji eRAKobiet najważniejsze jest, by dać osobom chorym nadzieję na wyzdrowienie. Nie ma bowiem wątpliwości, że dużą rolę w procesie leczniczym odgrywa psychika pacjenta i jego dobrostan.
21 lutego w obecności zaproszonych gości, po raz pierwszy zadzwoniła nim Katarzyna Legiejew, która stoczyła niełatwą walkę z rakiem piersi. Gdy nowotwór udało się pokonać, własnym doświadczeniem postanowiła podzielić się z innymi i tak powstała fundacja eRAKobiet.
–Dźwięk wydawany przez dzwon ma oznajmiać zwycięstwo i być symbolicznym zamknięciem pewnego etapu. Dla pozostałych pacjentów może być to symbol dając nadzieję – mówiła Katarzyna Legiejew, prezeska fundacji.
Dobre słowo to balsam dla duszy chorych
Oprócz dzwonu, na jednej ze ścian korytarza oddziału onkologicznego zlokalizowanego na pierwszym piętrze szpitala, zawisła także tablica.
–Ta tablica to miejsce gdzie osoby po skończonym leczeniu będą mogły napisać „dobre słowo” dla pozostałych, żeby ci, którzy są na początku drogi wiedzieli, że nowotwór jest do przejścia i, że jeszcze może być pięknie – podkreślała Katarzyna Legiejew.
–Bardzo się cieszę, że nasz szpital jest kolejną placówką, w której zawisł dzwon. Myślę, że świadczy to o tym, że oddział onkologiczny świetnie się rozwija i cały czas w niego inwestujemy. Faktycznie te wszystkie działania są bardzo pozytywnie odbierane przez pacjentów i ich rodziny oraz całym społeczeństwie świdnickim – mówił Grzegorz Kloc, dyrektor szpitala Latawiec.
Bez profilaktyki ani rusz
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.
– Każdy pomysł, który jest promowaniem wszystkiego co jest ważne w zakresie profilaktyki, a to co się zadziało teraz tak właśnie postrzegam, jest szczególnie ważne. Pomimo tego, że wciąż mówi się o badaniach, o kontrolowaniu swego stanu zdrowia zbyt wiele osób nadal tego nie przestrzega. A przecież wcześnie wykryty nowotwór to duża szansa na jego wyleczenie – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.