integracjaprzedszkole nr 16świdnica

Dzieci ze „Słoneczka” integrują się z podopiecznymi ŚDS

Wspólne śpiewanie kolęd, wymiana upominków – 17 stycznia odbyło się spotkanie integracyjne podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z dziećmi z III grupy z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko”.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Teresy Krukowskiej, Stanisława Ostafińskiego  i  Violetty Wiercińskiej. Dzieci miały okazję obejrzeć wyróżniony w Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”. Uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu kolęd (mimo, że święta już za nami, dzieci same dopominały się o kolędowanie) oraz w zabawach integracyjnych z podopiecznymi ŚDS. Na koniec były podziękowania i wymiana upominków. Dzieci wręczyły p. Teresce i p. Stanisławowi wykonane przez siebie kartki – laurki, a w zamian otrzymały kosz słodyczy.

– Wspólna zabawa i śpiew były dla dzieci żywym przykładem, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi osobami. Jest to szczególnie istotne w placówce integracyjnej, do której uczęszczają – obok dzieci zdrowych – dzieci z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi. Nauka tolerancji, szacunku i akceptacji odmienności jest podstawą tworzenia pozytywnych wzorców zachowań i powinna przyświecać wszystkim osobom sprawującym opiekę nad młodym pokoleniem. Wśród nas jest wiele osób niepełnosprawnych, które chcą być traktowane normalnie, bez politowania, bez pobłażania. Chcą, by dostrzegano nie ich niepełnosprawności, ale mocne strony, zdolności. Wychodzą więc na zewnątrz, spotykają się, realizują różne przedsięwzięcia. Integracja ze środowiskiem jest nie tylko ważnym elementem terapii, ale też uspołecznienia niepełnosprawnych. Ludzie pracujący z takimi osobami doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego organizują różne imprezy, na których ich podopieczni mają możliwość zaprezentowania się – wyjaśnia Violetta Wiercińska z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko”.

Foto: MP nr 16

Zobacz również