Już w niedzielę osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny będą miały szansę wziąć udział w wycieczkach górskich po dolnośląskich Sudetach w ramach akcji „Łączą nas góry”. Organizator projektu, Fundacja Ładne Historie – prowadzi zbiórkę środków na ten cel, ale potrzebni są również wolontariusze.
–W niedzielę 27 czerwca, ruszymy na pierwszą rodzinną wycieczkę w tym sezonie! Wolne miejsca skończyły się bardzo szybko, ale ciągle poszukujemy osób, które chciałyby nam przy tej wyprawie pomóc. Chcesz pojechać razem z nami i zrobić coś dobrego? Możesz pchać wózek, wspierać rozmową lub pobawić się z dziećmi. Wypełnij formularz i dołącz do ekipy – potrzebujemy Cię! A jeżeli chciałbyś wybrać się z nami, ale nie odpowiada Ci ten termin, możesz zgłosić się na inny – odezwij się do nas, na pewno jakoś się dogadamy! Najbliższa okazja na wspólną przygodę już we wtorek 22 czerwca. Tego dnia planowany jest wyjazd z dziećmi z Fundacja Promyk Słońca – apelują organizatorzy akcji.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie organizatora – https://bit.ly/ladny_wolontariat
Fundacja Ładne Historie zbiera środki na organizację przynajmniej 10 takich wypraw.
– Zapotrzebowanie na wycieczki stale rośnie. Zgłaszają się do nas kolejne ośrodki i placówki, a także indywidualne osoby i rodziny, które chciałyby po raz pierwszy pójść z nami w góry – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie. W tym roku organizatorzy planują rozszerzyć ofertę o zajęcia wspinaczkowe dla dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera. Szykują również koncerty dla wybranych domów pomocy społecznej.
Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Dotychczas z programu „Łączą nas góry” skorzystało łącznie 110 osób z niepełnosprawnościami i ponad 200 osób zdrowych. Fundacja zapewnia profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i wolontariuszy, dzięki czemu marzenia o górskich spacerach stają się realne. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy pokonali jużponad 260 kilometrów sudeckich szlaków. – W tym roku planujemy ruszyć w znane i lubiane trasy, jak Rudawy Janowickie czy Polanka Bielawska, ale zaproponujemy też kilka nowych. Będą zarówno krótsze spacerowe trasy w pobliskich górach, jak i bardziej wyczynowe wyprawy – zapowiada Maria Zięba. Wycieczki mają charakter integracyjny – udział w nich biorą zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i osoby zdrowe.
Zanim kolejni szczęściarze wyruszą w góry, trzeba zdobyć pierwszy szczyt – finansowy. Aby zorganizować 10 wycieczek, potrzeba 50 tysięcy złotych.Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych. Pieniądze wpłacać można przez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/ lub dorzucać się do puszek zlokalizowanych w schroniskach górskich, m.in. w Andrzejówce,Zygmuntówce i na Wielkiej Sowie. Zbiórka potrwa do końca sierpnia.
Więcej informacji: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/