curlingOSiRsportświdnica

Curling zagości w Świdnicy na dłużej

Curling to fascynująca zimowa, zespołowa dyscyplina olimpijska, która zdobywa coraz większą popularność, także w Polsce. Teraz można będzie spróbować swoich sił w curlingu również w naszym mieście. Grupa entuzjastów rozpoczyna regularne treningi na lodowisku w Świdnicy i zaprasza wszystkich zainteresowanych. Treningi będą odbywać się w środy o godzinie 21:30.

W curling może grać każdy i w zasadzie w każdym wieku. Na turniejach towarzyskich rywalizują ze sobą mężczyźni, kobiety, dzieci i niepełnosprawni na wózkach. Najstarszy medalista Igrzysk Olimpijskich miał 59 lat. To bardzo towarzyska gra. W zawodach przyjęło się, że po meczu zwycięzcy zapraszają rywali do baru – opowiada Bartosz Łobaza. 32-latek z Wałbrzycha pracuje w Świdnicy, a gra w klubie z… Sopotu. Jest też reprezentantem Polski, z którą przed dwoma lat wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy Dywizji B, co dało historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W ostatnim czasie wraz z drużyną zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Europy Dywizji B i zapewnił tym samym prawo do udziały w Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne. Istnieje tylko jedna profesjonalna hala w Łodzi. Mimo trudności drużyn przybywa. Rozgrywki ligowe PFKC odbywają się na trzech poziomach. W najwyższej lisze występuje osiem drużyn. Na świecie największą popularność curling cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest około 900 tysięcy zawodników!

Już po pół godzinie instruktażu i nauczeniu się podstawowych zasad można grać i czerpać z tego satysfakcję. Jeżeli ktoś uważa, że to nie jest sport dla niego, to niech najpierw przyjdzie i spróbuje, bo curling może spodobać się każdemu. Mam również nadzieję, że uda się stworzyć klub curlingowy, którego aktualnie nie ma na Dolnym Śląsku – podsumowuje Bartosz Łobaza.

Zajęcia będą prowadzone przez Bartosza i doświadczonych zawodników. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wystarczy zabrać ze sobą buty sportowe, ciepłe skarpety i spodnie które nie będą krępowały ruchów. Opłata za trening wynosić będzie 20 zł dla osób dorosłych oraz 5 zł dla juniorów (do 21 roku życia).

Bartosz Łobaza podczas pierwszego otwartego treningu curlingu w Świdnicy

Zobacz również