Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma na celu wsparcie państw unijnych w odchodzeniu od węgla. Z opiewającego na 17,5 mld euro funduszu Polska może liczyć nawet na 3,5 mld euro. Środki będą również ogromną szansą dla subregionu wałbrzyskiego, o czym doskonale wiedzą lokalni samorządowcy.
– Jesteśmy częścią wielkiego projektu europejskiego, zielonego ładu, przekształcenia Europy w kierunku ograniczenia emisji transmitowania dwutlenku węgla, chcemy stworzyć czyste środowisko – przekonywał podczas dzisiejszej konferencji na świdnickim Rynku, prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
Budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to łącznie 3,5 mld euro (2 mld euro – Europejski instrument Odbudowy, 1,5 mld euro – Wieloletnie Ramy Finansowe). Środki dla Polski przeznaczone są na rekonstrukcję sześć regionów wysoko uprzemysłowionych. Funduszem zostaną objęte trzy województwa: śląskie, dolnośląskie oraz wielkopolskie. Środki finansowe przeznaczone zostaną na wsparcie inwestycji produkcyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach, tworzenie nowych firm, badania i innowacje, odbudowę środowiska, energię odnawialną, jak również przebudowę bądź modernizację istniejących instalacji wysokoemisyjnych w celu redukcji emisji.
Idea Społecznego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego jest oddolną inicjatywą samorządów, organizacji pozarządowych,
środowisk przedsiębiorców i wyższych uczelni oraz mieszkańców subregionu wałbrzyskiego. Odpowiada na oczekiwanie realnej zmiany w tempie rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru zamieszkiwanego przez ok. 695 tys. mieszkańców. Różnice wewnątrzregionalne w rozwoju na Dolnym Śląsku motywują społeczności subregionu do stawiania bardziej odważnych, ambitnych, opartych na partycypacji społecznej celów rozwojowych na najbliższe lata. To stało się źródłem ambitnej wizji rozwoju Subregionu Wałbrzyskiego, wolnego od węgla w 2050 r., z redukcją emisji CO2 o 55 % w 2030 r., neutralnego klimatycznie w 2040 r.
Ze Społecznym Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego można się zapoznać tutaj: https://ppte2050.pl/platforman/bzppte/static/uploads/Plan%20STPST%20Subregion%20Wałbrzyski%20-część%20I%20Plan.pdf
–W krótkiej formie chcemy przekazać najważniejsze informacje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jak sama nazwa wskazuje sięga swoją symboliką do czasów transformacji, czyli lat 90-tych. Wśród państwa są z pewnością świadkowie właśnie tych przemian. Wszyscy pamiętamy kopalnie, koksownie, zakłady przemysłu mechanicznego pracujące dla przemysłu węglowego, po ich zamknięciu zawaliło się też życie społeczne w każdym wymiarze. Zdecydowanie Świdnica lepiej poradziła sobie z tym zjawiskiem, ale np. Wałbrzych, Głuszyca czy Jedlina-Zdrój trochę gorzej, ponieważ ten region był zostawiony samemu sobie. Od kilku lat staramy się szukać środków, aby tą niesprawiedliwość nadrobić. Na szczęście to się wpisało w transformację energetyczną Europy. Jerzy Buzek ma podobne zadanie, ponieważ chce łagodzić skutki odejścia od węgla. Wspólnie z samorządowcami subregionu wałbrzyskiego dopisaliśmy się do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dla naszego subregionu to jest minimum 2,5 miliarda złotych. Jesteśmy częścią wielkiego projektu europejskiego, zielonego ładu, przekształcenia Europy w kierunku ograniczenia emisji transmitowania dwutlenku węgla, chcemy stworzyć czyste środowisko. Do prób pozyskiwania środków chcemy zaangażować wszystkich, którym na tym powinno zależeć. Chcemy uzyskać środki np. na termomodernizację czy odejście od pieców węglowych. Zmieniamy region węglowy w region dekarbonizacyjny, czyli taki, który nie będzie korzystał z węgla. Pamiętajmy, że nie jest to projekt rządowy, to są pieniądze, które są bezpośrednio pozyskane z Unii Europejskiej i o tym trzeba pamiętać, to pieniądze, które trafią wielu do poszczególnych małych przedsiębiorstw, mieszkańców i spółdzielni. To są ogromne pieniądze – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
– Bardzo ważne jest to, żebyśmy żyli w świecie trochę bardziej uporządkowanym i trochę bardziej ekologicznym. Wielką szansą dla nas, aby tak właśnie było jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Między innymi dzięki prezydentowi Romanowi Szełemejowi, środki zostaną przyznane także dla subregionu wałbrzyskiego w tym dla miast i gmin naszego powiatu. Dzięki transformacji nasze miasta, gminy, będą bardziej ekologiczne, w których jest mniej węglowych kominów, w których mamy bardziej ekologiczny transport. Przed nami ogromna szansa, aby tego dokonać i właściwie wykorzystać te pieniądze. Chcemy głośno powiedzieć, że to my, samorządowcy stworzyliśmy społeczny plan Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – tłumaczy prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.