biskup marek mendykświdnica

Biskup Marek Mendyk wprowadza dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

W związku z obowiązującymi w Polsce obostrzeniami sanitarnymi, także w kościołach, biskup świdnicki Marek Mendyk wydał dekret dotyczący czynności liturgicznych i duszpasterskich. Określa w nim m.in., kto może korzystać z dyspensy.

Z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej mogą skorzystać: osoby w podeszłym wieku i kobiety w stanie błogosławionym, osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, gorączka), osoby, które czują wielką obawę przed zarażeniem oraz osoby, które ze względu na ograniczenia liczby wiernych w kościołach znajdują się w tzw. strefie żółtej lub czerwonej.

Dyspensa obowiązuje do odwołania. – Osoby korzystające z dyspensy zachęcam do udziału we mszy św. w dni powszednie, kiedy jest mniej uczestników liturgii, z zachowaniem wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam także, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe pisze w dekrecie biskup Marek Mendyk.

Przypomina też, że w kościele należy używać maseczek i przyłbic.

Przypomnijmy, że ilość wiernych, jaka może przebywać w kościele, uzależniona jest od jego wielkości. W strefie żółtej to max. 1 osoba na 4m2, w strefie czerwonej – max. 1 osoba na 7m2.

Leave a Reply

Zobacz również