Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, spotkała się wczoraj z parlamentarzystami z okręgu, aby wspólnie ratować świdnicki zalew. Posłowie obiecali pomoc. Na pewno zostanie złożona interpelacja poselska.
Z prezydent spotkali się posłowie Monika Wielichowska i Marek Dyduch oraz senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Jeszcze w ubiegłym tygodniu interwencję podjęła posłanka Katarzyna Mrzygłocka.
Przypomnijmy, odpowiedzialny za decyzje o spuszczeniu wody z zalewu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu tłumaczy, że sytuacja ma związek z przygotowywanym remontem i do czasu jego zakończenia wody nie będzie. – Konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych spowodowana jest zaawansowanym wiekiem obiektu oraz jego stanem technicznym. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu prowadzą działania służące do ogłoszenia jeszcze w tym roku przetargu na wykonanie projektu i remontu zbiornika Witoszówka II, co pozwoli na możliwe jak najszybsze przywrócenie stałego piętrzenia wody w akwenie. W zbiorniku utrzymywany jest maksymalny poziom wody, uwzględniający kwestie bezpieczeństwa oraz konieczność zadbania o organizmy bytujące w akwenie. Trwa przygotowywanie się do ich odłowienia po uzyskaniu stanowiska z Polskiego Związku Wędkarskiego odnośnie planowanego harmonogramu odłowów. O konieczności obniżenia poziomu wody w zbiorniku Witoszówka II zostały niezwłocznie powiadomione zarówno władze miasta Świdnicy jak i wałbrzyskiego Oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Zbiornik wymaga remontu ze względu na wiek i stan techniczny obiektu. W ostatnich dniach Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i terenów przyległych zleciły sukcesywne obniżenie lustra wody o 1 metr poniżej normalnego poziomu piętrzenia, który wynosi dzisiaj 234,5 m n.p.m. Działania te mają na celu przygotowanie do przeprowadzenia remontu na zaporze piętrzącej wodę, jazie oraz klapach zrzutowych. Aktualnie w zbiorniku utrzymywany jest maksymalny poziom wody, uwzględniający kwestie bezpieczeństwa oraz konieczność zadbania o organizmy bytujące w akwenie. Jest to etap niezbędny, przygotowawczy. Trwają dalsze procedury – informuje Jarosław Garbacz, główny specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Spuszczenie wody doprowadziło do śmierci tysięcy małży – Szczeżui Wielkiej, która jest gatunkiem chronionym. Dlatego Urząd Miejski zapowiada podjęcie stosownych środków. Prezydent Świdnicy wystosowała pismo do „Wód Polskich”, niestety wciąż nie ma na nie odpowiedzi.
Foto Wiktor Bąkiewicz / UM Świdnica
