Do zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy trafiły przedmioty związane z ogólnoświatową pandemią COVID 19, która również dotknęła mieszkańców Świdnicy i powiatu.
Artefakty w postaci zestawów pustych fiolek po szczepionkach Pfizer/BioNtech oraz Astra Zeneca w oryginalnych zbiorczych opakowaniach, a także materiały informacyjne tj. plakaty, ulotki itp. dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi. Wyżej wymienione przedmioty trafiły do kolekcji muzeum dzięki uprzejmości oraz przychylności Grzegorza Kloca, dyrektora świdnickiego Szpitala Latawiec, w którym zlokalizowany jest punkt szczepień mieszkańców miasta i powiatu.
–Jestem bardzo wdzięczna za przychylność oraz pozytywną reakcję na naszą – dość nietypową prośbę – mówi dr Agnieszka Dudzińska pomysłodawczyni pozyskania tych nietypowych „pamiątek” jednocześnie informując, że mają one wymiar symboliczny i stanowić będą świadectwo dzisiejszej walki z pandemią dla przyszłych pokoleń.
Warto wspomnieć, że Muzeum posiada już w swoich zbiorach pamiątki związane z walką z inną epidemią, która nawiedziła w XIX wieku Świdnicę, a mianowicie epidemią cholery zbierającą równie tragiczne żniwo jak dzisiejsza epidemia koronawirusa.
–To właśnie dzięki dalekowzroczności oraz świadomości świdnickiego aptekarza Carla Friedricha Scherpe żyjącego w czasach walki z cholerą dysponujemy dzisiaj materiałami ukazującymi walkę ówczesnych mieszkańców Świdnicy z wirusem zbierającym śmiertelne żniwa w Europie – mówi dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, dr Dobiesław Karst dodając, że zadaniem Muzeum Dawnego Kupiectwa jest gromadzenie różnych nawet nietypowych z dzisiejszego punktu widzenia pamiątek związanych z historią miasta.
Pozyskanie współczesnych dokumentów i pamiątek ważkich dla dziejów regionu i historii sensu largo stanowi jeden z elementów działalności każdego muzeum, które nie tylko eksponuje, ale także gromadzi i przechowuje różne artefakty dla przyszłych pokoleń. W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy na ekspozycji stałej obecna jest aranżacja dawnej apteki z przełomu XIX i XX wieku nawiązująca do bogatych tradycji aptecznych Świdnicy, na której zobaczymy wszelkiego rodzaju przedmioty związane z dawną medycyną i lecznictwem czyli np. fiolki, ampułki czy opakowania po medykamentach.
–Otrzymane ze Szpitala Latawiec przedmioty nie będą eksponowane na wystawie stałej, ale nie wykluczamy wykorzystania ich w przyszłości np. podczas wystaw czasowych, które tematycznie nawiązywać będą do walki z różnymi epidemiami jakie nawiedzały Świdnicę i region – dodaje dyrektor muzeum.
Muzeum także dokłada swój skromny „kamyczek” do walki z epidemią koronawirusa dbając o bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających muzealne ekspozycje gości, poprzez zapewnienie środków ochrony osobistej, regularną dezynfekcję pomieszczeń, a dzięki przestronnym pomieszczeniom wystawienniczym zapewniony jest odpowiedni dystans między zwiedzającymi.
Foto- Muzeum Dawnego Kupiectwa