dofinansowanieŚwidnicki Ośrodek Kultury

333 tysiące złotych na świdnicką kulturę

Siedem wydarzeń kulturalnych, które na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Świdnicy – siedem projektów, na realizację których przyznano dofinansowanie. Łącznie na wszystkie wydarzenia przyznano prawie 333 tysiące 500 złotych. 

35 tys. na Spektrum i Okiem Młodych

20 tysięcy złotych pozyskał Świdnicki Ośrodek Kultury na organizację czwartej edycji „Spektrum”, a Wrocławska Fundacja Filmowa – 15 tysięcy złotych na jedenasty już Festiwal Filmów Dokumentalnych. Dofinansowanie przyznano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Film”. – Cieszę się, że obie imprezy otrzymały wsparcie finansowe z ministerstwa. Celem programu „Film” jest promowanie wiedzy na temat osiągnięć kinematografii, a także wsparcie dla działań upowszechniających ambitny, niekomercyjny repertuar filmowy. I takie właśnie są oba nasze świdnickie festiwale – mówi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski. „Spektrum” jest dla polskich widzów wyjątkową okazją, by zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali, zanim trafią one do kinowej dystrybucji. Corocznie w programie znajdziemy pełnometrażowe fabuły wybrane przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Oprócz tego zobaczyć można również krótkie metraże zrealizowane przez najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Pokazom towarzyszą spotkania z reżyserami i aktorami festiwalowych filmów. Widzowie mogą także wziąć udział w warsztatach.

Festiwal „Okiem Młodych” jest przestrzenią spotkań pasjonatów kina dokumentalnego, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy. Skierowany jest zarówno do świdniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o kinie i o aktualnych problemach globalnych, jak i do przedstawicieli świata filmu.  „Okiem Młodych” w Świdnicy to wydarzenie, podczas którego prezentacja krótkometrażowego kina dokumentalnego, stanowi pretekst do dyskusji na ważne tematy społeczne. W konkursie głównym startują krótkometrażowe filmy autorstwa młodych twórców do 30. roku życia, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów. Z kolei w konkursie młodzieżowym prezentują się amatorzy do 21. roku życia. – Miłośników dobrego kina zapraszamy już jesienią na kolejną edycję festiwalu „Spektrum”, a wiosną przyszłego roku na „Okiem Młodych”. Chcemy pokazywać filmy ambitne i nowe. Mam nadzieję, że doborem repertuaru co roku pozytywnie zaskoczymy widzów  – dodaje Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

40 tys. na Akademię Bachowską i Akademię Bachowską Junior

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Oba projekty realizowane są w ramach Festiwalu Bachowskiego. To wsparcie i promocja młodych  talentów. Śpiewacy i instrumentaliści, zarówno młodzież jak i dorośli, grający na instrumentach historycznych, przygotowują się do udziału w koncertach Orkiestry Festiwalowej. Muzycy doskonalą swój warsztat muzyczny poprzez udział w kursach mistrzowskich, które prowadzą znani wykonawcy związani z nurtem stylowego wykonawstwa muzyki dawnej. Młodzież w wieku 14-19 lat bierze udział w Akademii Bachowskiej Junior, dorośli – w Akademii Bachowskiej.

156 tys. na Festiwal Bachowski i 40 tys. na sfinansowanie koncertu Lautten Compagney

To kolejny projekt dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Lautten Compagney to zespół instrumentalny z Berlina. Założony w 1984 roku przez Hansa-Wernera Apla i Wolfganga Katschnera, obecnie głównego dyrygenta, specjalizuje się w muzyce dawnej i muzyce baroku, w szczególności w operach Haendla. Zespół wystąpi w ramach tegorocznej, osiemnastej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Trzeba dodać, że na Festiwal Bachowski w tym roku Świdnicki Ośrodek Kultury otrzyma trzecią transzę dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 156 tys. zł.

24 tys. na projekt „Poznaj księcia Bolka”

Na promocję postaci księcia Bolko Świdnicki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra”. To program wspierający fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, regionalne muzea z całej Polski – zarówno z dużych miast, jak i małych ośrodków, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury. Projekt ma na celu przybliżenie postaci księcia Bolka II Małego (świdnickiego), ostatniego niezależnego władcy Śląska, wnuka Władysława Łokietka.  W tym roku przypada 650. rocznica jego śmierci. – Świdnica i ziemia świdnicka miała wybitnego władcę – Bolka II Małego (świdnickiego), który obecnie popadł nieco w zapomnienie, a niezwykle przysłużył się rozwojowi tego regionu. W ramach projektu chcemy przypomnieć tę wyjątkową w historii Polski postać. Działania projektowe skierowane są do mieszkańców miasta Świdnicy – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób starszych. Planujemy spacery tematyczne, grę miejską, wystawę plenerową, inscenizację teatralną przygotowaną przez młodzież, koncert oraz wydanie folderu tematycznego – mówi Anna Rudnicka¸ dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

30 tys. na Alchemię Teatralną

Twórcy i osoby zaangażowane w tworzenie Alchemii Teatralnej mają powody do radości. 30 tys. zł dotacji z Narodowego Centrum Kultury to najwyższa dotacja, jaką dotychczas udało się na ten projekt uzyskać. Projekt, który łączy przedstawicieli różnych grup wiekowych, z powodzeniem realizowany jest już 10 lat i wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród świdniczan. Lista działań i przedsięwzięć wpisanych w ramy „Alchemii Teatralnej” jest imponująca i różnorodna, okazuje się, że zaklęcie użyte w nazwie projektu działa, ma swą moc i czar. Alchemia tak pojęta przyciąga w czarodziejski  sposób wielu ludzi, łączy ich przez miłość do teatru, uczy kreatywności, otwartości, pokonuje zbędne granice, bo w dążeniu do SZTUKI wszyscy jesteśmy partnerami i przyjaciółmi. Dofinansowanie na ten projekt ŚOK uzyskał w ramach programu  Edukacja Kulturalna.

8,5 tys. na „Cztery Żywioły Słowa”

To wydarzenie dofinansuje Instytut Książki w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”.

„Cztery Żywioły Słowa” ma na celu ukazanie związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne, zajmujące się teorią literatury, muzyką, videoartem. W ramach działania planowane są spotkania z literatami, warsztat, koncert, performance, które odbywać się będą m.in.: w szkołach, salach Świdnickiego Ośrodka Kultury, ale również w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby w sposób niekonwencjonalny prezentować utwory literackie i promować literaturę, jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową.

Zobacz również