30-lecieświdnica

30-lecie samorządności

27 maja już po raz trzydziesty obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego – święto, uchwalone przez Sejm. Tego dnia w 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe w Polsce po II wojnie światowej.  

Niestety sytuacja związana z epidemią, wymusiła na nas przeformułowanie obchodów 30-lecia samorządu. Nie możemy uczcić tej rocznicy spotykając się wszyscy razem. Zapraszamy więc na wirtualne obchody. Przygotowaliśmy dla Państwa galerię zdjęć, przypomnimy wszystkich radnych oraz władze miasta ośmiu kadencji. Zapraszamy także do udziału w quizie. Czekamy na Państwa wspomnienia, piszcie do nas w komentarzach i wiadomościach na oficjalnym profilu miasta na Facebooku Świdnica rynek z tradycjami – mówi prezydent, Beata MoskalSłaniewska.

Z okazji 30-lecia samorządności Urząd Miejski przygotował dla świdniczan zabawę – quiz wiedzy, w którym do wygrania będą gadżety związane z miastem. Wystarczy w dniach od 27 do 31 maja wziąć udział w konkursie i dzięki specjalnemu formularzowi na stronie www.um.swidnica.pl odpowiedzieć na 20 pytań związanych z samorządem. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawane będą punkty. Zwyciężą trzy osoby, które rozwiązując test, otrzymają największą liczbę punktów (a w przypadku osób z taką samą liczbą punktów – zdecyduje rozwiązanie ich w najkrótszym czasie).

W latach 1990 – 2018 radni miejscy podjęli 3944 uchwały – o tym i wielu innych ciekawostkach przeczytać będzie można na oficjalnym profilu miasta od 27 maja. Zapraszamy do wspólnej zabawy i poszerzania wiedzy o samorządzie.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Radni Rady Miejskiej kadencji 1990-1994
1. Bełz Kazimierz
2. Bernacki Maciej
3. Bessert Janusz
4. Boczyło Stefan
5. Chłąd Edward
6. Duniewski Krzysztof
7. Ferenc Bolesław
8. Gaszyński Albert
9. Gotowiecki Witold
10. Gładysz Kazimierz
11. Górecki Jan
12. Jankiewicz Jan
13. Kaczmarczyk Tadeusz
14. Wiktor Karol
15. Kociumaka Bogumiła
16. Kosarzewski Zbigniew
17. Kuczyński Zbigniew
18. Kubiaczyk Zbigniew
19. Leszczyński Mieczysław
20. Lepak-Przybyłowicz Andrzej
21. Marciniszyn Edward
22. Masłowski Mieczysław
23. Murdzek Wojciech
24. Mydłowski Ryszard
25. Niedźwiecki Henryk
26. Podgórski Jan
27. Polaczenko Stanisław
28. Rękas Genowefa
29. Romaniuk Regina
30. Rosiak Iwona
31. Stanoch Edward
32. Szalkiewicz Janusz
33. Szelest Wiesław
34. Tomkiewicz Witold
35. Tobiasz Ludwik
36. Trzop Krzysztof

Radni Rady Miejskiej kadencji 1994 – 1998
1. Bełz Kazimierz – SLD, Sd RP
2. Bernacki Włodzimierz – „Świdnica 2001”
3. Boczyło Stefan Mikołaj – „Klub Obywatelski Ziemi Świdnickiej”
4. Budzyński Waldemar – SLD, Sd RP
5. Duniewski Krzysztof – „Teraz Świdnica”, UD
6. Górski Jan – SLD, ZNP
7. Gromek Teresa –  „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  Solidarność
8. Grzesik Eugeniusz – „Świdnica 2001”
9. Karol Wiktor – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  Solidarność
10. Kaspura Edward – „Teraz Świdnica”
11. Kozak Tadeusz – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  Solidarność
12. Koźbiał Adam – SLD, Sd RP
13. Krzyszkowski Bolesław – SLD, Sd RP
14. Markiewicz Adam – SLD, Sd RP
15. Maruszewski Marek – MKS
16. Masłowski Jan Mieczysław – SLD, Sd RP
17. Michalczyk Zenon – Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka „ITON”
18. Mielnik Piotr – „Teraz Świdnica”, UD
19. Murdzek Wojciech Piotr – „Klub Obywatelski Ziemi Świdnickiej”
20. Musiej Jan – SLD, ZNP
21. Ossowski Michał – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  PC
22. Perski Daniel – MKS
23. Protasiuk Andrzej – Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka „ITON”
24. Rataj Henryk – SLD, Sd RP
25. Rosiak Iwona –  „Teraz Świdnica”, UD
26. Saul –Kawka Danuta – Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka „ITON”
27. Sierzputowski Artur Piotr – „Teraz Świdnica”, UD
28. Sierzputowski Piotr – „Teraz Świdnica”, UD
29. Solecki Janusz – „Świdnica 2001”
30. Spytkowski Mieczysław – SLD, Sd RP
31. Szalkiewicz Janusz – „Świdnica 2001”
32. Tobiasz Ludwik – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  Solidarność
33. Wawryniewicz Ryszard – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  ZChN
34. Wołczko Jerzy – SLD, ZNP
35. Wołosz Władysław – SLD, Sd RP
36. Zawadzki Taduesz – „Świdnickie Forum Centroprawicy”,  Solidarność

Radni Rady Miejskiej kadencja 1998-2002
1. Barcicki Mariusz
2. Ciążeńska Grażyna
3. Czwartacka Ewa
4. Dolata Mariusz
5. Dulewicz Danuta
6. Gdesz Dariusz
7. Gromek Teresa
8. Grzesik Eugeniusz
9. Górski Jan
10. Kołodziej Zdzisław
11. Koźbiał Adam
12. Krzyszkowski Bolesław
13. Lewandowski Krzysztof
14. Musiej Jan
15. Ossowski Michał
16. Pałac Ireneusz
17. Pawłowska Urszula
18. Perski Daniel
19. Protasiuk Andrzej
20. Rataj Henryk
21. Saul-Kawka Danuta
22. Sierzputowski Artur
23. Sierzputowski Piotr
24. Skiba Grzegorz
25. Skowrońska – Wiśniewska Zofia
26. Sochacki Jacek
27. Solecki Janusz
28. Spytkowski Mieczysław
29. Stefańska-Broda Julitta
30. Szalkiewicz Janusz
31. Szelest Wiesław
32. Szukała Michał
33. Wolanin Barbara
34. Wołczko Jerzy
35. Wołosz Władysław
36. Zawadzki Tadeusz

Radni Rady Miejskiej kadencja 2002-2006  
1. Mariusz Barcicki – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
2. Kazimierz Bełz
3. Anna Bielawska
4. Grażyna Ciążeńska
5. Danuta Dulewicz
6, Elżbieta Gluza
7. Jerzy Jabłoński
8. Adam Koźbiał
9. Lesław Krata
10. Marian Kudyba
11. Michał Kulig
12. Krzysztof Lewandowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
13. Bolesław Marciniszyn
14. Sławomir Mazurek
15. Kazimierz Ogrodnik
16. Michał Ossowski – Przewodniczący Rady Miejskiej
17. Lesław Podgórski
18. Zofia Skowrońska – Wiśniewska
19. Janusz Solecki
20. Julitta Stefańska-Broda
21. Janusz Szalkiewicz
22. Michał Szukała
23. Władysław Wołosz

Radni Rady Miejskiej kadencja 2006-2010
1. Lidia Bakalarczyk
2. Mariusz Barcicki
3. Anna Bielawska
4. Grażyna Ciążeńska
5. Andrzej Dziedzic
6. Joanna Gadzińska
7. Andrzej Gondek
8. Krzysztof Grudziński
9. Zdzisław Grześkowiak
10. Janusz Kalinowski
11. Michał Kulig
12. Krzysztof Lewandowski
13. Adam Markiewicz
14. Bogumiła Murdzek
15. Michał Ossowski
16. Lesław Podgórski
17. Andrzej Protasiuk
18. Zofia Skowrońska-Wiśniewska
19. Janusz Solecki
20. Janusz Szalkiewicz
21. Teresa Świło
22. Krzysztof Trzop

Radni Rady Miejskiej kadencja 2010-2014
1. Mariusz Barcicki
2. Grażyna Ciążeńska
3. Andrzej Dziedzic
4. Joanna Gadzińska – Przewodnicząca Rady Miejskiej
5. Robert Garstecki
6. Tadeusz Grabowski
7. Krzysztof Grudziński
8. Wojciech Kielka
9. Michał Kulig
10. Krzysztof Lewandowski
11. Adam Markiewicz
12. Beata Moskal-Słaniewska
13. Bogumiła Murdzek
14. Michał Ossowski
15. Lesław Podgórski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
16. Zofia Skowrońska-Wiśniewska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej
17. Janusz Solecki
18. Julitta Stefańska-Broda
19. Janusz Szalkiewicz
20. Teresa Świło (do marca 2014 r.), Krzysztof  Świokło (od 16.04.2014 r.)
21. Władysław Wołosz
22.Rafał Ząbczyk
23. Wiesław Żurek

Radni Rady Miejskiej, kadencja  2014-2018
1. Barcicki Mariusz
2. Ciążeńska Grażyna
3. Daleszyński Józef
4. Dzięcielski Jan
5. Fasuga Rafał
6. Gaszyński Albert
7. Grudziński Krzysztof
8. Górski Jan
9. Jaśkowiak Jan
10. Kuc Mariusz
11. Lewandowski Krzysztof
12. Marczewski Marek
13. Paluszek Marcin
14. Podgórski Lesław
15. Protasiuk Andrzej
16. Rumiancew-Wróblewska Magdalena
17. Sienko Dariusz
18. Skowrońska-Wiśniewska Zofia
19. Sławińska-Gąska Grażyna
20. Solecki Janusz
21. Szalkiewicz Janusz
22. Wawrzyniak Ewa
23. Żurek Wiesław

Radni Rady Miejskiej, kadencja 2018-2023
1. Bokszczanin Lech
2. Józef Cygan
3. Dzięcielski Jan
4. Fasuga Rafał
5. Gadzińska Joanna
6. Gaszyński Albert
7. Grudziński Krzysztof
8. Jaśkowiak Jan
9. Kempa Tomasz
10. Kuc Mariusz
11. Lewandowski Krzysztof
12. Makowski Ryszard
13. Morańska Danuta
14. Nowaczyńska Luiza
15. Ora Andrzej
16. Paluszek Marcin
17. Podgórski Lesław
18. Rumiancew-Wróblewska Magdalena
19. Skowrońska-Wiśniewska Zofia
20. Struzik Aldona
21. Wach Marcin
22. Wołosz Władysław
23. Żurek Wiesław

Jacek Drobny- wygaśnięcie mandatu z dniem 30.11.2019 r.
Józef Cygan – wstąpienie w skład Rady Postanowieniem KW z dnia 18.12.2019 r.  – (ślubowanie w dniu 31.01.2020 r.)

************************************************************************

WŁADZE MIASTA
I KADENCJA (1990-1994)
Prezydent Miasta  – Jacek Drobny  (po zmianie- Krzysztof Duniewski)              
Wiceprezydent – Jacek Łapacz (po zmianie- Włodzimierz Biernacki)
Wiceprezydent – Piotr Mielnik
Przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Lepak-Przybyłowicz
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Maciej Bernacki
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Albert Gaszyński

II KADENCJA (1994-1998)
Prezydent Miasta  – Bolesław Marciniszyn (po zmianie- Adam Markiewicz)     
Wiceprezydent –  Krzysztof Różycki (po I zmianie-Jan Henryk Makarewicz; po II zmianie- Andrzej Protasiuk)
Wiceprezydent – Jacek Sochacki (po zmianie- Janusz Solecki)     
Przewodniczący Rady Miejskiej –  Michał Ossowski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej -Wojciech Murdzek
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Rataj

III  KADENCJA (1998-2002)
Prezydent Miasta  – Adam Markiewicz (po zmianie- Kazimierz Bełz)    
Wiceprezydent –  Leszek Nowogrodzki
Wiceprezydent – Andrzej Protasiuk
Przewodniczący Rady Miejskiej –  Artur Sierzputowski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Rataj
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Władysław Wołosz

IV  KADENCJA (2002-2006)
Prezydent Miasta  –  Wojciech Murdzek
Wiceprezydent – Ireneusz Pałac
Wiceprezydent – Ryszard Wawryniewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej – Michał Ossowski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Lewandowski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Mariusz Barcicki

V  KADENCJA (2006-2010)
Prezydent Miasta –  Wojciech Murdzek
Zastępca Prezydenta Miasta –  Ireneusz Pałac
Zastępca Prezydenta Miasta – Waldemar Skórski
Przewodniczący Rady Miejskiej – Michał Szukała (oraz Michał Ossowski przez 9 ostatnich miesięcy )
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Lewandowski
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Teresa Świło (po zmianie- Andrzej Gondek)

VI  KADENCJA (2010-2014)
Prezydent Miasta –  Wojciech Murdzek
Zastępca Prezydenta Miasta –  Ireneusz Pałac
Zastępca Prezydenta Miasta – Waldemar Skórski
Przewodniczący Rady Miejskiej – Joanna Gadzińska
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Lesław Podgórski
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Zofia Skowrońska-Wiśniewska

VII  KADENCJA (2014-2018)
Prezydent Miasta –  Beata Moskal-Słaniewska
Zastępca Prezydenta Miasta –  Marek Suwalski, od 2018 r.- Jerzy Żądło
Zastępca Prezydenta Miasta – Szymon Chojnowski
Przewodniczący Rady Miejskiej – Jan Dzięcielski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Mariusz Barcicki
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Rafał Fasuga
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Marcin Paluszek

VIII KADENCJA (2018-2023)
Prezydent Miasta –  Beata Moskal-Słaniewska
Zastępca Prezydenta Miasta – Jerzy Żądło
Zastępca Prezydenta Miasta – Szymon Chojnowski
Przewodniczący Rady Miejskiej – Jan Dzięcielski
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Lech Bokszczanin
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Rafał Fasuga
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Joanna Gadzińska

Dodaj komentarz

Zobacz również