Connect with us

Wyszukaj na portalu

1°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Zasłużeni dla gminy uhonorowani

To już dobra, gminna tradycja, że w czas Narodowego Święta Niepodległości wręczane są najważniejsze tytuły, przyznawane przez Radę Gminy Świdnica. W tym roku decyzją kapituły tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica uhonorowani zostali: Adela Seweryn, Aniela Wrona, Janina Somala,  Roman Mika, Piotr Dubiel.

Na 2 dni przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości, w auli I LO władze gminy Świdnica wraz z mieszkańcami oraz zaproszonymi gośćmi świętowały 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

W programie artystycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie wspominali te wszystkie pokolenia Polaków, które najpierw wałczyły o odzyskanie niepodległości, a później w trudzie i znoju budowały tę piękną niepodległość, którą dziś możemy się cieszyć, z której możemy być dumni. – Chylimy czoła przed tymi, którym to wszystko zawdzięczamy. Bo My Polacy, myślę, że wiemy, jak mało który naród,  jak ważna i cenna jest wolność i niepodległość. Bo niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Dlatego cieszmy się i radujmy z tego faktu. Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań i  działań które odbywały się w naszych placówkach oświatowych, świetlicach i sołectwach na terenie gminy Świnica.  Zostano zasadzonych Stąd też dzisiaj pragniemy wręczyć nagrody w  dębów na konkursie plastycznym i literackim leci niepodległości, uszyto 1918 biało-czerwonych flag, odbyły się liczne konkursy literackie i plastyczne, a nasza utalentowana młodzież nagrała 7 już płytę, która nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.  Jestem z Was dumna. Cieszę się, że to właśnie młodzież naszej gminy podjęła się organizacji tegorocznych obchodów i zdała ten egzamin na 6 z plusem – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości wręczono dyplomy i statuetki dla 5 zasłużonych mieszkańców gminy Świdnica.  Tytuł ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚWIDNICA przyznawany jest  mieszkańcom gminy Świdnica od 16 lat. Po raz pierwszy w 2002 r. tym zaszczytnym wyróżnieniem Rada Gminy Świdnica uhonorowała Cecylię Pączek, długoletnią sołtys sołectwa Boleścin. Na przestrzeni 15 lat w tym gronie znalazło się już 90 mieszkańców gminy Świdnica.

W tym roku z rąk wójt gminy Teresy Mazurek i przewodniczącej Rady Gminy Świdnica Reginy Adamskiej – tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica otrzymali:

Adela Seweryn – mieszkanka Bystrzycy Górnej od 1981 r. Swoją aktywność społeczną rozpoczęła od pracy w Radzie Sołeckiej Bystrzycy Górnej w 2007 r. Kolejne lata wzbogaciła działaniami w Klubie Seniora, w Zespole Pieśni i Tańca „Bystrzyca”, w Stowarzyszeniu „Trzy Sosny”. Zawsze otwarta na pomysły i działania służące społeczności lokalnej, inicjatorka wielu pomysłów i rozwiązań w organizacjach społecznych. Na szczególną uwagę zasługują zdolności kulinarne pani Adeli, które widoczne są na festynach, imprezach środowiskowych i gminnych. Jest autorką wielu przepisów kulinarnych, które chętnie przekazuje oraz prezentuje potrawy na jarmarkach i festynach gminnych. Swoją aktywnością i zaangażowaniem społecznym potrafi zachęcić innych do współdziałania i poszukiwania nowych rozwiązań. Cieszy się uznaniem i zaufaniem w środowisku. Adela Seweryn dla o estetykę, bezpieczeństwo rozwój sołectwa i gminy, podejmując różnorodne działania na rzecz lokalnej społeczności. Aktywność, życzliwość dla innych zaangażowanie w środowisku zasługują na nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica”.

Aniela Wrona, od 1946 r. zamieszkuje w Boleścinie i jest nastraszą mieszkanką tego sołectwa.  Po osiedleniu się na terenach Dolnego Śląska wraz z mężem prowadziła własne gospodarstwo rolne, a następnie pracowała w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Jedność, skąd przeszła na emeryturę.  Była jedną z założycielek Koła Gospodyń Wiejskich i pełniła w nim funkcję przewodniczącej. Aktywnie uczestniczyła w życiu sołectwa, podejmując wiele działań na rzecz poprawy estetyki i warunków życia mieszkańców, szczególnie kobiet, m.in.  z inicjatywy pani Anieli został zakupiony magiel elektryczny, który służy do dziś.Chęć pracy z ludźmi, zaangażowanie i pasje pani Anieli zachęcały mieszkanki Boleścina i okolic do wspólnych działań w podtrzymywaniu kultury i tradycji ludowej oraz budowania lokalnej tożsamości. Aniela Wrona była autorką wieńców dożynkowych, które wielokrotnie były nagradzane za oryginalne i tradycyjne sploty. Jej aktywność ma pozytywny wymiar w środowisku i zachęca innych do pracy. Cieszy się uznaniem i zaufaniem mieszkańców. Jest osobą godną naśladowania. Za działalność społeczną w KGW oraz Spółdzielni Mleczarskiej otrzymała liczne dyplomy i wyróżnienia. Jest odznaczoną odznaką „Zasłużony Pracownik Rolnictwa, nadaną przez Ministra Rolnictwa. Zaangażowanie Anieli Wrony oraz jej praca i aktywność w Sołectwie Boleścin i gminie zasługują na nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica”.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Janina Somala – mieszkanka Lubachowa od 1974 r., wcześniej Bystrzycy Dolnej. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu życia kulturalnego w gminie Świdnica. W latach 70 członkini istniejącego wówczas KGW w Lubachowie, gdzie dała się poznać jako osoba służącą radą i pomocą młodszym koleżankom , chęcią współpracy z innymi organizacjami działającymi w sołectwie. W latach 1998-2001 oraz od roku 2011 do chwili obecnej należy do Rady Sołeckiej sołectwa Lubachów. Jest aktywną działaczką Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej, pracując w jego zarządzie oraz członkiem Rady Parafialnej w Parafii Bystrzyca Górna. Pani Janina jest współorganizatorką wielu imprez i uroczystości środowiskowych. Dba o estetykę, bezpieczeństwo i rozwój swojego sołectwa, rozwiązuje z efektem potrzeby społeczne w swoim środowisku. Cieszy się zaufaniem mieszkańców, a jej chęć działania na rzecz rozwoju sołectwa i gminy, aktywność w środowisku przynoszą pozytywne efekty oraz zachęcają innych do współdziałania. Całokształt działań, aktywność i zaangażowanie Janiny Somala zasługują na nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica”.

Roman Mika-mieszkaniec Opoczki od 1969 r., wcześniej Grodziszcza, emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, wychowawca wielu pokoleń. Do dziś wspominany przez dzieci, młodzież i rodziców za organizację imprez szkolnych i środowiskowych, o charterze edukacyjnym i kulturowym. Przez całą karierę pedagogiczną wskazywał wartości i ideały, uwrażliwiał młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka, pokazywał niezwykłość świata. Kształtował u uczniów otwartość na sprawy ludzkie i gotowość pomocy drugiemu. Zapamiętany został jako nauczyciel rzetelny, odpowiedzialny i twórczy. Szkoła była dla niego drugim domem. Uważał, że najważniejsze w niej to postęp na miarę swoich możliwości, ale także zrozumienie i serdeczność. Roman Mika należy do Klubu Miłośników i Tradycji Wiejskich w Lutomi Dolnej, którego jest współzałożycielem. Od 10 lat niezwykle zaangażowany z rozwój Klubu i jego działań w środowisku. Jest organizatorem festynów, uroczystość, imprez środowiskowych i gminnych. Na szczególną uwagę zasługuje przygotowanie stoiska promującego tradycje kulturę na targach wielkanocnych, dożynkach wiejskich i gminnych. Swoim zaangażowaniem aktywną pracą zachęca do działań dzieci, młodzież i seniorów. Współpracuje ze szkołą podstawową, radami sołeckimi sąsiednich sołectw, klubami seniorów. Jest autorem spotkań organizowanych przy udziale Klubu Miłośników i Tradycji Wiejskich z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, ale też wieczorów z poezją, piosenką, humorem, które cieszą się uznaniem lokalnej społeczności i władz gminy.  Jest wierny zasadzie „Tyle wart jesteś jako człowiek, ile drugiemu dasz bezinteresownie od siebie”. Zaangażowanie Romana Miki, jego praca w środowisku, aktywność w sołectwie i gminie  zasługują na nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica”.

Piotr Dubiel – mieszkaniec Boleścina od 2005 r., a w latach 1999 -2017 r. dyrektor Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym. Obecnie jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Od początku pracy na terenie gminy nie ograniczał swojej aktywności do pracy zawodowej. Był zaangażowany w wiele prac społecznych i charytatywnych. W okresie pracy Piotra Dubiela Gimnazjum w Witoszowie Dolnym przeżywało okres swojej świetności. Placówka była liderem nie tylko w gminnej czy powiatowej oświacie, ale uczniowie osiągali sukcesy na arenie krajowej czy międzynarodowej. Przez cały czas swojej pracy pan Piotr Dubiel cieszył się ogromnym autorytetem i sympatią wśród nauczycieli uczniów i ich rodziców. Zawsze uśmiechnięty i otwarty w kontaktach międzyludzkich, dysponował czasem dla wszystkich, wysłuchując informacji o problemach i z niezwykłym taktem je rozwiązując. Obowiązki dyrektora, nauczyciela i pedagoga, lubianego i szanowanego przez uczniów, nauczycieli czy mieszkańców gminy łączył z licznymi pracami społecznymi. Za wybitną działalność zawodową i społeczną został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem św. Stanisława i wieloma innymi odznaczeniami. Pan Piotr jest emocjonalnie związany z gminą, na terenie której mieszka i którą uważa za swoje miejsce na ziemi. Piotr Dubiel przygotował doskonałą kadrę nauczycielską, dzięki które mury Gimnazjum opuścili  znakomici absolwenci, którzy rozsławiają i będą rozsławiać naszą gminę Świdnica. Kontynuując pracę nauczyciela dalej przekazuje uczniom wartości i idee, którym powinni służyć dla dobra wszystkich. Aktywnie współpracuje z radami sołeckimi sąsiadujących sołectw z Witoszowem Dolnym, strażakami, seniorami, sportowcami, kołami gospodyń wiejskich. Jest współorganizatorem festynów, imprez i uroczystości środowiskowych. Swoimi działaniami promuje gminę Świdnica.  Całokształt działań Piotra Dubiela, jego aktywność i zaangażowania zasługują na nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica”.

Prezes Koła Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej  Zygmunt Zelek uhonorował osoby, które szczególnie wspierają działalność związku, wręczając medal 90-lecia Związku Sybiraków.  W gronie osób, które zostały już odznaczone tym zaszczytnym wyróżnieniem, jest Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, a podczas gminnych obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości  medal otrzymali:

Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska
Zastępca wójta gminy Świdnica Zbigniew Kanicki
Sekretarz Gminy Świdnica Jadwiga Generowicz
Skarbnik Gminy Anna Szymkiewicz
Zwieńczeniem gminnych uroczystości był występ Mażoretek z Pszenna pod kierunkiem Anny Trzeciak i koncert Rozśpiewanych Dzieciaków z Gminy Świdnica pod kierunkiem Tadeusza Szarwaryna, Dariusza Jarosa i Anny Lutz przy współpracy z Lidią Bakalarczyk.

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Polecamy

Piątkowe, noworoczne spotkanie w auli I LO było doskonałą okazją do podziękowań za całoroczną współpracę mieszkańcom gminy Świdnica reprezentowanym przez sołtysów, rady sołeckie, stowarzyszenia,...

Polecamy

Przedszkolaki z Bystrzycy Dolnej, dzięki uprzejmości właścicieli mogły odwiedzić niesamowite gospodarstwo prowadzone przez pana Mateusza człowieka z pasją do dyń. Farm Child w Bystrzycy...

Polecamy

1 285 006,02 – to kwota przyszłorocznego Fundusz Sołeckiego w gminie Świdnica. Będzie ona większa o 96 525,71 zł. w porównaniu do roku bieżącego...

Polecamy

Wczorajszy wieczór Festiwalu Bachowskiego należał do gminy Świdnica. Wszystko za sprawą dwóch koncertów: w Grodziszczu i w Krzyżowej, które odbyły się pod honorowym patronatem...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close