Bolko II Świdnickikonferencja

Wspominają księcia Bolka II świdnickiego (FOTO)

Postać z jednej strony wybitna, z drugiej kontrowersyjna. Niemcy patrzyli na niego jak na Niemca, Czesi uważali za swojego sojusznika, a Polacy postrzegają go jako ostatniego obrońcę polskości. Jaki był naprawdę? – odpowiedzi na to pytanie szukają uczestnicy konferencji popularyzującej postać księcia Bolka II Świdnickiego, która od godz. 10.00 odbywa się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. 

W konferencji, którą otworzyła Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, licznie biorą udział historycy, pasjonaci historii, muzealnicy, nauczyciele, dyrektorzy szkół, uczniowie, samorządowcy. Niestety, zabrakło wśród prelegentów wybitnego świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego, który z powodu choroby nie mógł poprowadzić wykładu. – Bolko II był postacią z jednej strony wybitną, z drugiej kontrowersyjną Niemcy spoglądają na niego jak na Niemca, Czesi uważają go za swojego sojusznika, a Polacy czynią z niego ostatniego obrońcę polskości. Nad tym, za kogo on sam się uważał, jaki był, jakim językiem władał, będziemy mogli się zastanowić, biorąc udział w konferencji oraz wydarzeniach zaplanowanych przez Urząd Miejski z okazji 650. rocznicy śmierci księcia – mówiła Sylwia Osojca-Kozłowska.

Gości w imieniu władz powitała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Po księżnej Agnieszce jestem pierwszą kobietą, która może zarządzać naszym miastem. To prztyczek dla pań, by były bardziej aktywne, ale też dla panów, którzy nas w tej dziedzinie nie doceniają. Są ludzie, którzy przechodzą przez życie drepcząc, inni dają się ponieść fali, a jeszcze inni pędzą jak rakieta, promieniując pomysłami i zarażając innych pasją działania. Myślę, że taki właśnie był Bolko II. Czy odnalazłby się w tych czasach? Na pewno. Może byłby szefem jakiejś partii politycznej, a może prezydentem Świdnicy. Niewątpliwie był wybitną osobą – mówiła prezydent. Przypomniała też, że w ostatnich tygodniach ukazała się książka autorstwa Joanny Żak-Bucholc “Jaworowi ludzie”, która opisuje życie świdnickiego władcy. – Pani Joanna podjęła się próby uczłowieczenia Bolka II. To jest przecież bardzo ważne, by potrafić te wielkie postacie z brązu postrzegać jako zwykłych ludzi – wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Konferencja to oficjalne rozpoczęcie obchodów 650. rocznicy śmierci księcia Bolka II.

Już jutro na Rynku w godzinach od 11.00 do 15.00 odbywać się będzie Świdnicki Piknik Średniowieczny, w trakcie którego Bractwo Rycerskie Bolka II zapewni atrakcje dla małych i dużych świdniczan. W programie pikniku m.in. historyczna gra terenowa z nagrodami, warsztaty wytłaczania ze skóry, warsztaty z ziół oraz ziołoznawstwa, plecenie wianków dla dzieci oraz dorosłych, warsztaty haftowania, nauka gry na bębnach, kaligrafia oraz nauka pisania gęsim piórem, wybijanie monet z wizerunkiem Bolka, tańce średniowieczne, zabawy smok, rybki, rzut podkową, przeciąganie liny, narty Bolka. Pokazy: kuchni rycerskiej, zbroi średniowiecznych, zabawek związanych ze średniowieczem oraz stoiska kramarzy, na których nabyć będzie można: miody pitne, literaturę średniowieczną oraz słowiańską, biżuterię,  rękodzieło czy ręcznie malowaną ceramikę.

Przez cały piknik będzie przygrywała grupa “Dziwoludy” grająca na instrumentach dawnych.

O godz. 17.00 natomiast pod wieżą ratuszową odbędzie się koncert Zespołu Muzyki Dawnej TOTUS MUSICUS z Młodzieżowego Domu Kultury.

Bolko II przybędzie do Świdnicy

W sobotę 16 czerwca do stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego przybędzie Andrzej Popiel, aktor, odtwórca roli księcia Bolka II Świdnickiego w popularnym serialu TVP – „Korona Królów” . Spotkanie z nim odbędzie się o godzinie 13.00 w holu Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Będzie okazja porozmawiać o tym,  gdzie i jak przygotowywał się do roli świdnickiego księcia, a także o ciekawostkach z planu Korony Królów. Udział w spotkaniu jest otwarty.

 

 

Zobacz również