bibliotekapodsumowanieprojektSłowem i Obrazem

Wspólnie z Czechami podsumowują projekt (foto)

W czerwcu polscy i czescy artyści prezentowali się w Świdnicy. Dzisiaj swój dorobek prezentują po czeskiej stronie. W Policach nad Metuji trwa podsumowanie projektu „Słowem i obrazem”, realizowanego wspólnie przez biblioteki w Świdnicy i Policach nad Metuji.

W Policach nad Metuji odbywa się właśnie finał projektu. Przed czeską publicznością zaprezentowano dwie książki – „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej. Obie zostały nagrodzone  w konkursie dla autorów o znaczącym dorobku literackim projektu „Słowem i Obrazem”. Założeniem konkursu było wydanie książek w tłumaczeniu na język polski i czeski, zgodnie z oczekiwaniami twórcy, w atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości literackiej ludzi pogranicza, którzy mają znaczący dorobek w swoim kraju, a ich twórczość nie jest znana u sąsiadów.

15 czerwca obie pisarki spotkały się z czytelnikami w MBP w Świdnicy.

W Policach zaprezentowano także wernisaż wystawy powarsztatowej „Słowem i obrazem”. Warsztaty plenerowe dla początkujących twórców z dziedziny literatury, fotografii i grafiki ze Świdnicy i Polic nad Metuji odbyły się w dniach od 21 d 24 marca w Policach nad Metuji. Wśród uczestników warsztatów wyłonionych w drodze konkursów po stronie polskiej i czeskiej byli: Piotr Kulej, Paweł Buczma, Marek Szulikowski, Mateusz Andrzej Masłowski, Grzegorz Skoczylas, Mariusz Buczma, Ivana Richterová, Sára Evelína Valášková, Olga Landová, Nikola Zemanová, Lukáš Rutar, Květa Vídeňová. Warsztaty plenerowe polegały na przygotowaniu do druku utworu literackiego zilustrowanego fotografią. W trakcie warsztatów odbyły się dwa wykłady poprowadzone przez Piotra Tomczyka – wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz dra hab. Michała Kacperczyka, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali uczestników warsztatów podczas pracy. Nad opracowaniem graficznym czuwał Adam Strózik. Efektem jest wystawa powarsztatowa „Słowem i obrazem”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy na wspólny projekt z biblioteką w Policach nad Metuji otrzymała 20 tysięcy euro dofinansowania.

foto: MBP Świdnica

 

.**********************

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy na wspólny projekt z biblioteką w Policach nad Metuji otrzymała 20 tysięcy euro dofinansowania.

Mikroprojekt “Słowem i obrazem” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 “Przekraczamy granice”.

Zobacz również