Muzealnaremontsprzedażwilla Morisa

Willa przy Muzealnej odzyska blask (foto)

Są spore szanse na to, że zaniedbana od lat willa przy ulicy Muzealnej wreszcie odzyska dawną świetność. Budynek odkupiła mieszkanka powiatu świdnickiego, która planuje odnowić budynek. Nie zdradza na razie planów, jaką funkcję zamierza nadać obiektowi, ale wiadomo, że już w najbliższym czasie rozpoczną się pierwsze prace remontowe. Na najbliższej sesji radni zajmą się uchwałą o dotacjach konserwatorskich. Jedna z nich ma być przyznana właśnie na prace remontowe kamienicy przy Muzealnej.

Budynek od lat znajdował się w prywatnych rękach i mimo nakazów powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, nigdy nie doczekał się remontu.

Obiekt został wzniesiony w 1892 r. jako willa znanego świdnickiego inżyniera Morisa. Od 1939 r. przez kilka lat mieściło się tam Muzeum Miejskie, od którego pochodzi obecna nazwa ulicy. Po II wojnie światowej kamienica pełniła również funkcję szkoły średniej wraz z internatem jako budynek wydzielony I Liceum Ogólnokształcącemu, aż do początku lat 90 – tych, gdy liceum przeniosło się na ul. Pionierów. Na fragmencie elewacji zachodniej ściany kamienicy, przedstawiona jest postać górnika sztygara. Natomiast na kartuszu, umieszczonym w portalu bramy głównej, umieszczono górnicze godło, charakterystyczne dla zawodu, wykonywanego przez właściciela obiektu.

Zobacz również