Connect with us

Wyszukaj na portalu

16°C Świdnica
mojaswidnica.pl

Aktualności

Walka z niską emisją trwa

216 lokali mieszkalnych, w których wymieniono ogrzewanie i 261 zlikwidowanych palenisk węglowych. To efekt realizacji w Świdnicy programu „KAWKA” w 2017 roku. Dzięki tym działaniom uda się zredukować emisję szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 w sumie o 5 Mg rocznie. W ten sposób Świdnica skutecznie zmniejsza niską emisję i dba o ekologię. To jednak nie koniec działań – w połowie roku na ulice wyjadą nowoczesne, niskoemisyjne autobusy.

Program „KAWKA” to nic innego, jak walka z niską emisją i próba poprawy poziomu w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń szkodliwych substancji. Paląc w piecach węglem, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Nowe sieci ciepłownicze i ogrzewanie

W ramach programu „KAWKA” w 2017 r. wybudowano sieć ciepłowniczą wraz z przyłączami do budynków na ul. Dębowej, a także zakończono budowę sieci rozdzielczej przy ul. Siennej. Wykonano również instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynkach przy ul. Siennej i Kościelnej nr 7, 12, 24 i 26. Została także wykonana instalacja centralnego ogrzewania w budynkach:

ul. Sienna 3 i 14
ul. Kościelna 3-3a, 8, 13 i 18
ul. Wrocławska 41,53 i 55
ul. Parkowa 1, 5, 7 i 9
ul. Saperów 23, 23a, 25 i 25a
Efektem tych działań jest  przede wszystkim redukcja pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 w powietrzu. W sumie w skali roku uda się ograniczyć ich emisję o 5 Mg.

–  Nie jest to łatwy program w realizacji, obejmujemy nim bowiem kilkuset indywidualnych odbiorców, ale jego efekt długofalowy jest nie do przecenienia. Jakość powietrza, jakim oddychamy, musi ulegać poprawie, dlatego w dalszym ciągu będziemy kłaść szczególny nacisk na programy proekologiczne. Czekamy aż pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych w celu zwiększenia dofinansowania dla mieszkańców na wymianę ogrzewania w zabudowie wielorodzinnej – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Świdnicy.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Oszczędność pieniędzy

Przejście z ogrzewania piecem na miejskie ciepło to nie tylko wygoda mieszkańców, ale też spora oszczędność dla kieszeni. Przykładem mogą być zasoby świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie od dwóch lat trwa konsekwentna likwidacja gazowych podgrzewaczy wody, potocznie zwanych junkersami. Od początku akcji zlikwidowano 1 tys. 538 gazowych podgrzewaczy wody, a planuje się przyłączyć ciepłą wodę z MZEC jeszcze w 1 tys. 825 mieszkaniach.

Jak policzył MZEC na podstawie obserwacji parametrów dostarczanej ciepłej wody użytkowej oraz jej zużycia w siedmiu budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej, roczna oszczędność uzyskiwana na zastąpieniu gazowego podgrzewacza wodą z ciepłowni mogłaby wynosić od 11 do 100 złotych rocznie – zależnie od wieku i sprawności kotła.

 

Nie tylko „KAWKA”

Program „KAWKA” nie jest jedynym zadaniem realizowanym w Świdnicy, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Miasto w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęło realizację kampanii edukacyjnej pn. „Mądrze OgrzewaMY w Świdnicy”. Ponadto właściciele domków jednorodzinnych, którzy chcieliby wymienić nieekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe, na ogrzewanie ekologiczne mają szansę uzyskać dofinansowanie nawet do 85% kosztów takiej wymiany. Do tej pory zgłosiło się ponad 70 rodzin.

Miasto z własnych środków, z budżetu Biura Ochrony Środowiska, od lat dofinansowuje także indywidualne projekty, związane z przejściem z ogrzewania węglowego na paliwa ekologiczne. W ciągu ostatnich dwóch lat z możliwości tej skorzystało ponad 140 osób. Kwota dofinansowania to 2 tys. 500 zł, a wnioski można składać na bieżąco w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel: 74 856 28 86).

 

Autobusy też mają być eko

Jeszcze w połowie tego roku na ulice Świdnicy ma wyjechać dziewięć nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów marki Solaris. Zakup nowoczesnego taboru za łączną kwotę ponad 10 milionów złotych to także jeden z elementów walki z niską emisją. Nowe autobusy mają być ekologiczne, o znacznie zmniejszonej emisji tlenków azotu i węgla, a także komfortowe. W nowych pojazdach, które będą się wyróżniać niską podłogą na całej długości, znajdą się także kasowniki-biletomaty akceptujących płatności zbliżeniowe, bezpieczne miejsca na wózek dziecięcy czy inwalidzki, gniazda USB do ładowania przenośnej elektroniki, dwie wewnętrzne tablice informacyjne, poręcze pokryte materiałem o właściwościach bakteriobójczych. Projekt „Zakup niskoemisyjnych autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica oraz gmin Marcinowice i Świdnica” będzie dofinansowany ze środków UE w wysokości 85% wartości zakupu. – Zastrzyk 9 autobusów dla średniego miasta to bardzo dużo. Nowe autobusy mniej kosztują w eksploatacji – mówił podczas ubiegłorocznej wizyty w Świdnicy Waldemar Wlazło, dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus&Coach S.A.

 

Advertisement

Facebook

Przeczytaj również

Aktualności

Miejski Zarząd Energetyki Cieplnej poinformował o awarii do jakiej doszło w piątek, 12 stycznia w godzinach porannych. Bez dostaw ciepła pozostają mieszkańcy kilku świdnickich...

Aktualności

Miejski Zarząd Energetyki Cieplnej w Świdnicy poinformował, że mieszkańcy czterech ulic zlokalizowanych na osiedlu Młodych muszą uzbroić się w cierpliwość z uwagi na awarię...

Aktualności

Miejski Zarząd Energetyki Cieplnej informuje, że z powodu awarii na sieci wstrzymane zostają dostawy ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Bez ciepłej wody...

Aktualności

Jak informowaliśmy w czwartek 5 stycznia, mieszkańcy kilku ulic na Osiedlu Zarzecze przez awarię, będą mieli zimne kaloryfery w swoich mieszkaniach. MZEC namierzył już...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, 2023