cud nad Wisłąświdnicaświęto wojska polskiego

Szanujmy pokój, który mamy [foto]

Na pamiątkę zwycięskiej wojny polsko-bolszewkickiej z 1920 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. – Szanujmy pokój, który mamy i pamiętajmy, że wojny rodzą się z zawiści, z chorych ambicji małych ludzi, z pazerności i z tego, że nie potrafimy z jakichś powodów uznać czyichś racji i nie potrafimy prowadzić ze sobą dialogu, zwykłej ludzkiej rozmowy. – apelowała podczas dzisiejszych uroczystości  prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. 

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą święta w Katedrze św. Stanisława i św. Wacława. Następnie przemarsz ze sztandarami wyruszył z placu Jana Pawła II w kierunku placu Grunwaldzkiego. Uroczystość pod Pomnikiem Zwycięstwa poprowadził prezes świdnickiego oddziału Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Pułkownik rezerwy Tadeusz Bortnik. Obchodom towarzyszyły występy artystyczne młodzieży z MDK Świdnica. Przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, władze miejskie, lokalni samorządowcy oraz delegacje partii politycznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa.

O tolerancję i wzajemny szacunek w dzisiejszych czasach apelowała prezydent BeataMoskal Słaniewska – Każdy z nas jest inny. Każdy ma inne zapatrywania, ma inne poglądy, może być innej orientacji seksualnej. Co nie oznacza, że mamy go nie szanować. Każdy zasługuje na godność, każdy zasługuje na szacunek. Z każdym powinniśmy potrafić rozmawiać. Nie krzyczeć na siebie, nie obrażać. Prezydent Świdnicy w szczególnych słowach zwróciła się również do kombatantów: -Pokoju niekiedy trzeba bronić i niestety składać najwyższą ofiarę. Dlatego z wielką estymą witam dziś tych, którzy mundury noszą i tych, którzy mundury nosili. Drodzy i kochani kombatanci. Z roku na rok mniej was w naszym gronie. Przeglądając zdjęcia sprzed roku, dwóch, trzech przypominałam sobie twarze tych, którzy jeszcze nie tak dawno stali między nami. Do nas wszystkich młodszych apeluję: pamiętajmy, szanujmy i oddawajmy im cześć. A tych, którzy jeszcze są między nami otaczajmy szczególną opieką. Jesteśmy wam to winni. Za ten pokój z 1945 i za wszystkie te bitwy w historii Polski, które pozwoliły na to by dziś taką Polską właśnie jesteśmy. Bardzo wam za to dziękuję. 

-Szanujmy pokój, który mamy i pamiętajmy, że wojny rodzą się z zawiści, z chorych ambicji małych ludzi, z pazerności i z tego, że nie potrafimy z jakichś powodów uznać czyichś racji i nie potrafimy prowadzić ze sobą dialogu, zwykłej ludzkiej rozmowy. Maria Peszek śpiewa: róbmy miłość, nie róbmy wojny. Niech to będzie przesłanie dla nas wszystkich. Miłość to tolerancja i umiejętność uznania cudzych racji. Bardzo nam tego wszystkim potrzeba. –  powiedziała na koniec prezydent Świdnicy Beata MoskalSłaniewska.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone każdego roku 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zostało one wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również