bibliotekaBiesiada LiterackaSłowem i Obrazem

Spotkania ze sztuką rozpoczęte [foto]

Anna Mizgajska pokonała 55 rywali i wygrała w konkursie na najlepszą książkę literacką. Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej odebrała nagrodę, rozpoczynając obchody Biesiady Literackiej oraz spotkania w ramach realizacji projektu „Słowem i obrazem”.

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej nie tylko wręczono nagrodę za najlepszą książkę, ale też rozpoczęto cykl wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Słowem i obrazem” – projektu, który świdnicka biblioteka realizuje wspólnie z biblioteką w Policach.

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą książkę literacką wpłynęło 56 książek. – Biorąc pod uwagę walory stylistyczne, do dalszego etapu nominowano książki 8 autorów, do ścisłego finału przeszły trzy prace, a ostatecznie nagrodę otrzymała Anna Mizgajska za książkę „Kwestia dotyku” – relacjonowała dyrektor MBP Ewa Cuban. Recencję tej książki przedstawił Karol Maliszewski. Serialowa dykcja tej prozy jest grą z serialowością, powtarzalnością opowiastek o ludzkim losie, jest grą z językiem, po który sięgamy w pierwszym odruchu. Ważna w książce jest umiejętność wabienia, wciągania czytelnika w narrację. Trzeba się otwierać na to, co nowe i świeże. Smakujmy literaturę po swojemu, tu dotknięć literatury jest dużo. Owocnej lektury – mówił.

Nagrodę wręczył Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy. – Dziękuje jury, bibliotece, zespołowi. To 12. edycja biesiady. Jesteśmy dumni jako miasto, że od tego roku zaczęliśmy także polsko-czeski projekt, który pozwala się rozwijać naszym bibliotekom i artystom – mówił. – Chciałabym podziękować, to dla mnie wielkie wyróżnienie, tym bardziej, że to moja pierwsza książka. Ten debiut w moim wieku uważam za bardzo odświeżający, dziękuje – mówiła Anna Mizgajska.

Tradycją biesiady jest to, że wśród gości zawsze jest autor i zdobywca nagrody, wręczanej w roku poprzednim. Tradycji stało się zadość, do biblioteki zawitał Rafał Skonieczny, zwycięzca ubiegłorocznej edycji. – Praca nad tą książka przypominała trochę pracę w zespole. Moją przyjaciółkę, która jest utalentowaną graficzką i którą znam wiele lat, postanowiłem wciągnąć do świata literatury. Zaproponowałem jej, byśmy zrobili książkę w formie zwoju, który włożymy do butelki wódki. Żeby ludzie mogli sobie nalać do kieliszka, wyjąć zwój, poczytać. To się miało nazywać „global spirit”. Oczywiście, nigdy do tego nie doszło. Wtedy dowiedziałem się o konkursie w Świdnicy. Musieliśmy zweryfikować swoją wizję. Krzysztof Gałązka dostarczył świetne zdjęcia, Patrycja zmiksowała to z tekstami, a ja wszystko dostarczyłem. Przyjdzie taki moment, że ten pomysł z wódka kiedyś zrealizujemy. Mam na to wielką ochotę – opowiadał Rafał Skonieczny.

Po spotkaniu autorskim zaprezentowano książki wyróżnione w konkursie realizowanym w ramach projektu „Słowem i obrazem”. „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej zostały nagrodzone  w konkursie dla autorów o znaczącym dorobku literackim. Założeniem konkursu było wydanie książek w tłumaczeniu na język polski i czeski, zgodnie z oczekiwaniami twórcy, w atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości literackiej ludzi pogranicza, którzy mają znaczący dorobek w swoim kraju, a ich twórczość nie jest znana u sąsiadów. – Ta książka jest bardzo piękna po prostu i nie da się jej streścić w kilku słowach. Jestem przede wszystkim poetą, raz na 20 lat napiszę coś prozą i do tej pory tłumaczyłem tylko poezję moich ukochanych kolegów, bo nie miał ich kto przełożyć i zawsze pracowałem w duetach. Podjąłem się tłumaczenia z Olgą Szkolnicką. Kiedy usiadłem nad książką, zawsze otwieram na chybił trafił jakiś fragment, przełożyłem na początek opowiadanie „Siostry”. Bardzo mi się spodobało. Odkryłem w nim, że pani Olga ma duszę poetki. Pisze piękne opowiadania, które kończą się poezją zawartą w dialogach – relacjonował książkę czeskiej pisarki Jacek Podsiadło, członek jury. –

Dziękuję za te miłe słowa. To był zaszczyt pracować w tym projekcie, to pierwszy konkurs, w którym uczestniczyłam – dziękowała Olga Landova. Książkę polskiej pisarki, Justyny Koronkiewicz, relacjonował Karol Maliszewski. – Wyjątkowe doświadczenie czytelnicze. Co mnie jako faceta mogą obchodzić kobiece obsesje, a jednak obchodzą. Książka tak dyskretnie o nich opowiada, że wciąga. Strata dziecka boli niesamowicie, dialogi poruszają. W dyskursie społecznym mało mówi się o odwrotnej aborcji, gdy to córka pozbywa się matki, wyrzuca ją z serca. A matka nic nie może zrobić. Mechanizm nienawiści niszczy wszystko – mówił. – Chciałabym podziękować. Życzę wszystkim, by nic nikogo nie musiało boleć – dziękowała Justyna Koronkiewicz.

Nagrody obu pisarkom wręczył Szymon Chojnowski. Jutro Justyna Koronkiewicz i Olga Landova spotkają się z czytelnikami. Początek o godz. 15.30

Zwieńczeniem dzisiejszego wieczoru był koncert Bogdan Janeczko trio.

 

**********************

Także jutro biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy powarsztatowej „Słowem i obrazem”. Warsztaty plenerowe dla początkujących twórców z dziedziny literatury, fotografii i grafiki ze Świdnicy i Polic nad Metuji odbyły się w dniach 21.-24.03.2019 r. w Policach nad Metuji. Wśród uczestników warsztatów wyłonionych w drodze konkursów po stronie polskiej i czeskiej byli: Piotr Kulej, Paweł Buczma, Marek Szulikowski, Mateusz Andrzej Masłowski, Grzegorz Skoczylas, Mariusz Buczma, Ivana Richterová, Sára Evelína Valášková, Olga Landová, Nikola Zemanová, Lukáš Rutar, Květa Vídeňová. Warsztaty plenerowe polegały na przygotowaniu do druku utworu literackiego zilustrowanego fotografią. W trakcie warsztatów odbyły się dwa wykłady poprowadzone przez Piotra Tomczyka – wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz dra hab. Michała Kacperczyka, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali uczestników warsztatów podczas pracy. Nad opracowaniem graficznym czuwał Adam Strózik. Efektem jest wystawa powarsztatowa „Słowem i obrazem”.

**********************

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy wspólnie z Biblioteką w Policach nad Metuji realizuje projekt „Słowem i obrazem” dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001775. Zakłada on szereg działań z zakresu literatury, fotografii, grafiki, mających na celu przybliżenie kultury polskiej i czeskiej tworzonej przez artystów z pogranicza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy na wspólny projekt z biblioteką w Policach nad Metuji otrzymała 20 tysięcy euro dofinansowania.

Zobacz również