MDKspacer

Spacer po rynku ze świdnicką Kupcową

18 i 19 września 2018 r. najmłodsze dzieci z pracowni plastycznej „Mansarda” Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy wyruszyły na zwiedzanie świdnickiego rynku.

Przy pięknym barokowym portalu Muzeum Dawnego Kupiectwa czekała na małych plastyków przewodnik Iwona Woźniak w stroju Kupcowej. Opowiedziała dzieciom o swoim ubiorze – pięknej, długiej,kolorowej sukni. O tym, z czego słynęła Świdnica w dawnych czasach, czym handlowali kupcy, jak wyglądały ich domy. Uczestnicy spaceru wysłuchali kilku miejskich legend, do których wykonają ilustracje. Obejrzeli fasady świdnickich kamienic i ich dekoracje: złotego chłopka, koronę, kaczkę, statek, koguta, chustę św. Weroniki, słonia, Hermesa, bazyliszka. Pani przewodnik  pokazała dzieciom posąg Bolka II Świdnickiego. Była to bardzo ciekawa lekcja historii dla uczestników zajęć z kół „Małe formy plastyczne” i „Małe formy dekoracyjne” (dzieci w wieku od 5 do 9 lat) – relacjonuje Joanna Waksmundzka z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Iwona Woźniak jest prezesem Fundacji Promocji Kultury i Historii Polski MIESZKO, której celem jest promocja kultury w lokalnym wymiarze.

Spacer ze „świdnicką Kupcową” był formą realizacji jednego z punktów planu pracy wychowawczej MDK: ”Poznawanie historii i kultury Świdnicy oraz najbliższego regionu”.

foto: MDK Świdnica

Zobacz również