chlebowzięciefestiwal mąkimłynSiedlimowice

Siedlimowice pachnące chlebem, czyli Festiwal Mąki po raz czwarty

Warsztaty ważenia piwa domowym sposobem, stoiska ze zdrową żywnością, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”, gry i zabawy dla najmłodszych oraz spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego to tylko niektóre atrakcje IV Festiwalu Mąki w Siedlimowicach.

Już w sobotę, 7 września w młynie w Siedlimowicach odbędzie się wielkie święto mąki. Najważniejszym punktem święta już tradycyjnie będzie konkurs na najlepszy chleb domowego wypieku „Chlebowzięci”. Uczestnikami konkursu mogą być osoby wypiekające amatorsko chleb w warunkach domowych. Każdy miłośnik domowego wypieku może zgłosić jeden chleb o dowolnej gramaturze. Ocenie będzie poddawany smak, kolor i zapach, a także ogólne wrażenie Jury także będzie brało pod uwagę wrażenie ogólne chlebów. Ponadto po raz kolejny przyznana zostanie nagroda specjalna dla najlepszego piekarza z terenu gminy Żarów.

W tym roku wspólnie z żarowskim browarem Hoppy Lab zorganizowane zostaną warsztaty ważenia piwa domowym sposobem. Oczywiście będzie to piwo z siedlimowickiej pszenicy, a jego smak poznamy podczas kolejnego wydarzenia organizowanego przez GCKiS – Święta Dyni. Na Festiwalu Mąki nie zabraknie również doskonałych podpłomyków, ciast, bułeczek drożdżowych wypiekanych przez Iwonę Markiewicz, właścicielkę młyna w Siedlimowicach. Z kolei Bogdan Mucha, historyk z Żarowskiej Izby Historycznej zabierze nas w podróż w czasie. Poznamy ciekawe dzieje młyna w Siedlimowicach, a także przybliży nam historię zespołu pałacowo-folwarcznego w Siedlimowicach. Tradycją jest już, że na Festiwalu Mąki pojawiają się również artyści. W ubiegłym roku w młynie gościli muzycy z zespołu Tantua, a podczas tegorocznej edycji odbędzie się monodram „Sprawa się rypła” w wykonaniu Ryszarda Dykcika z Teatru Bezdomnego, który zakończy tegoroczną edycję Festiwalu Mąki.

Festiwal Mąki w Siedlimowicach: 7 września 2019 r. w godzinach 14.00-19.00.

Zobacz również