katedraratujemy zabytkiremont

Rosną szanse na ratunek katedry

60 milionów złotych – tyle potrzeba na wzmocnienie wieży, remont i odnowienie jednej z największych zabytkowych perełek Dolnego Śląska. Dlatego władze Świdnicy zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego i posłów o pomoc w pozyskaniu niezbędnych funduszy. Niemal natychmiast w sprawę zaangażował się poseł Michał Dworczyk, sekretarz stanu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ubiegłym roku świdnicka katedra wraz z Kościołem Pokoju wpisane zostały decyzją Prezydenta RP na Listę Pomników Historii. Wpis na tak zwaną Listę Prezydencką to dla obiektów zabytkowych większa szansa przy projektach związanych z dofinansowaniem bardzo kosztownych remontów. Niestety, mimo tego katedra nie uzyskała dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, gdyż otrzymała zbyt małą liczbę punktów.

W ciągu ostatnich dwóch lat katedra otrzymała ze strony miasta dofinansowanie w wysokości blisko 426 tysięcy złotych. W tym samym czasie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 550 tysięcy złotych. – Te proporcje należy zdecydowanie zmienić, ponieważ miasto nie dysponuje aż tak dużymi środkami, aby w sposób zdecydowany poprawić stan konstrukcji katedry czy zrealizować ogromny projekt dotyczący rewitalizacji wnętrz. Oczywiście wsparcie ze strony miasta zawsze będzie, także jeśli w grę będzie wchodził wkład do projektu na dofinansowanie. Jednak w tej chwili nie można już czekać – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Dlatego Urząd Miejski wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego i posłów o pomoc w pozyskaniu niezbędnych funduszy. Niemal natychmiast w sprawę ratowania katedry włączył się poseł Michał Dworczyk, sekretarz stanu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wystosował dwa pisma – do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz do wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka – z prośbą o włączenie się w akcję ratowania katedry i wskazanie wszelkich możliwych źródeł dofinansowania remontu. Do 20 lutego mają czas na przekazanie informacji na temat podjętych działań, ustaleń i decyzji.

Według szacunków parafii koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wewnątrz, a także prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji wieży kościoła, to kwota około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć przed degradacją dotyczącą w tej chwili elementów zewnętrznych.

Zobacz również