Festiwal Christiana SchlagaKościół Pokojuorgany

Przed nami koncert finałowy największego festiwalu organowego w rejonie

IV Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to największy festiwal organowy w rejonie świdnickim. Dla słuchaczy przygotowano łącznie 11 koncertów – głównie recitali organowych – w 3 miastach. 12 lipca na zakończenie festiwalu w Kościele Pokoju zaprezentują się Magdalena i Thomas Cornelius.

Festiwal nawiązuje do 150. rocznicy założenia firmy Schlag&Söhne, przypadającej w 2019 roku. Wszystkie koncerty wykonywano w kościołach wyposażonych w organy tej firmy, aby ukazać różnorodność stylistyczną instrumentów budowanych przez dawną świdnicką wytwórnię. Podczas koncertów festiwalu zaprezentowano muzykę klasyczną i sakralną różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek.

12 lipca o godz. 18.30 odbędzie się koncert finałowy w wykonaniu Magdaleny i Thomasa Corneliusów. Wstęp wolny.

*********************

Magdalena Cornelius jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011).

Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. Ch. Studer, G. Banditelli, D. Jones, I. Kremling, T. Żylis-Gary, H. Rumowskiej, C. Richardson-Smith, Ch. Elssnera, C. Eder.

Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną. Posiada w swoim repertuarze wiele partii operowych, operetkowych i oratoryjno-kantatowych. Magdalena Cornelius pełni funkcję dyrektora Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

 

Thomas Cornelius – jest autorem muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji, m.in. Arte, ARD, ZDF. Jako pianista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami, m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker.

Urodził się w Szlezwiku w Niemczech. Edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej katedrze. Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Uczył się tam gry na organach u prof. E. Lauer, ponadto uczył się dyrygentury, teorii muzyki, śpiewu oraz gry na klawesynie. Następnie uzyskał dyplom mistrzowski z zakresu muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu (organy u prof. W. Zerera, kompozycja u prof. R. Bahra). Już podczas studiów był organistą w katedrze w St. Marien w Hamburgu. Następnie pracował przez rok jako dyrektor muzyczny w archikatedrze St. Petri w Hamburgu. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Studiował także w Yale University (USA).

W 2015 r. Thomas Cornelius skomponował brakujące Agnus Dei do Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Premiera zakończyła się wielkim sukcesem, uwieńczonym zamówieniem wykonania utworu m.in. w Köelner Philharmonie.

Zobacz również