podsumowanieschronisko dla zwierząt

Ponad 400 zwierząt w 2018 r. trafiło do świdnickiego schroniska

443 zwierzęta przyjęto w ubiegłym roku do schroniska dla zwierząt w Świdnicy – 257 psów, 182 koty i 4 inne. Do adopcji trafiło 158 kotów, 139 psów, 5 innych. 109 zwierząt powróciło do swoich właścicieli. W schronisku pozostało 48 podopiecznych, którzy wciąż czekają na nowy dom.

Schronisko dla zwierząt podsumowało właśnie 2018 rok. – Pomimo, iż przyjęliśmy o 86 zwierząt mniej w stosunku do roku 2017, nasi podopieczni byli bardziej wymagający. Przez cały rok przyjęliśmy może kilkanaście zdrowych kociąt. Pozostałe były zakatarzone, zarobaczone, chore. Koszty opieki weterynaryjnej to nadal kwota około 10 tys. zł miesięcznie, jednakże rąk do pracy i pracownika przybyło, zmieniły się nasze obowiązki. Ten rok był pełen wyzwań i zmiany naszego podejścia. Wiele doświadczeń wpłynęło na zmiany wewnętrzne, w funkcjonowaniu placówki i pracowaliśmy z jeszcze większą mocą – informuje Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika świdnickiego schroniska. – Na koniec roku aktywnych było 109 porozumień wolontariackich, w tym 3 grupowe, gdyż współpracujemy ze szkołami i organizujemy tzw. szkolny wolontariat na terenie naszej placówki. Gdyby nie wolontariusze, nie udałoby nam się oddawać efektywnie zwierząt do adopcji. To oni pomagają nam poznać charaktery, wykonują zdjęcia i ogłoszenia adopcyjne. Ta strona i strona na facebooku istnieje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i pracowników naszego schroniska! Trudno jednym wpisem opowiedzieć 365 dni naszego działania, ale mamy nadzieję, że widać skalę i ogrom przedsięwzięcia. Nasi pracownicy to ludzie z pasją i sercem. Bez tych cech nie utrzymalibyśmy poziomu naszej pracy i pomocy. Tylko zaangażowanie całej ekipy oznacza tak zachowany dobrostan zwierząt.

Przypomnimy: właścicielem obiektu jest Urząd Miejski w Świdnicy, projekt budowy schroniska znalazł się wśród zwycięskich zadań II edycji budżetu obywatelskiego i na inwestycję przeznaczonych zostało 600 tysięcy złotych. Rada Miejska postanowiła dwukrotnie zwiększyć pulę na tę inwestycję. Koszt budowy schroniska to ok. 1 800 tysięcy złotych. Miasto Świdnica na zabezpieczanie wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu miasta, działalność pogotowia weterynaryjnego dla zwierząt z wypadków, opiekę nad kotami wolno żyjącymi przeznacza co rok 230 tysięcy złotych. Schronisko realizuje wszystkie te zadania wspólnie z Urzędem Miejskim oraz Strażą Miejską w Świdnicy. Dodatkowo posiada podpisane umowy z innymi gminami na odpłatne zabezpieczanie bezdomnych psów i kotów.

Operatorem schroniska jest Fundacja Mam Pomysł z siedzibą w Bielawie.

Zobacz również