akcja charytatywnaPodziel sięzbiórka

Podziel się – 6. edycja już za nami (FOTO)

Przebierają się za kolędników i z kolędą na ustach chodzą od drzwi do drzwi, niosąc dobre słowo i prezenty starszym, samotnym, schorowanym i potrzebującym świdniczanom. W ramach akcji „Podziel się” odwiedzono i obdarowano w tym roku ponad 20 osób.
 

Obecność jest kluczowa
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, z samego rana spod gmachu I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, które było tegorocznym magazynem akcji, znów ruszyła wyładowana prezentami ciężarówka prowadzona przez Roberta Korólczyka, inicjatora akcji, artystę kabaretowego. Przez cały dzień, aż do wieczora, odwiedzali swoich podopiecznych. – Obecność to kluczowe słowo w całej akcji „Podziel się” – mówił niedawno w wywiadzie dla nas Korólczyk. – Nie sztuką jest zrobić paczkę i podrzucić pod drzwi albo zostawić do odebrania w jakimś miejscu. Prawdziwą sztuką jest zaprzyjaźnić się z obdarowywanymi. Odwiedzić ich, pobyć z nimi, wysłuchać ich, wspólnie zaśpiewać kolędę.

Spełnione potrzeby
Taki właśnie jest jeden z dwóch ważnych celów akcji. Drugi to oczywiście przygotowanie paczek z darami. – Staramy się co roku spełniać w miarę możliwości naszych i naszych darczyńców niemal wszystkie potrzeby podopiecznych akcji – mówi Katarzyna Maciejewska, jedna z koordynatorek akcji. – Są naprawdę różne. Jedni potrzebują po prostu zapasów żywności i środków czystości, inni – kurtek, ciepłych butów, kołder, koców czy nawet jakichś mebli albo leków. Jak dotąd udaje nam się sprostać temu zadaniu.

Każda pomoc jest ważna
Akcja nie miałaby racji bytu, gdyby nie sponsorzy i wolontariusze. Są to zarówno firmy i instytucje, jak też osoby prywatne. Dla organizatorów akcji ważny jest każdy, nawet najmniejszy gest. – Każdy pomaga, tak jak może i jak pozwala mu czas – podkreśla Anna Szwec, koordynatorka. – Ktoś daje pieniądze, ktoś inny wybiera podopiecznego i robi paczkę, ktoś przynosi dary na naszą zbiórkę publiczną, ktoś jeszcze poświęca czas na sortowanie i pakowanie. Ktoś też informuje o naszej akcji. Wszystko ma tutaj znaczenie.

Chęć pomocy i współdziałanie sprawiają, że akcja trwa już kolejny rok, a co roku dołączają do niej kolejne osoby, które czerpią radość z dzielenia się z potrzebującymi.

 

Wolontariusze

Oliwka Doroch

Maciej Dudajek

Przemek Gałązka

Daniel Netwinko

Emilia Netwinko

Oliwia Maciejewska

Marceli Matusiak

Maciej Korólczyk

Renata Żmuda

 

Zobacz również