II LO w ŚwidnicyPiemontwymiana

Piemont zdobyty!

W piątek 20 kwietnia zakończyła się druga część 8. wymiany międzynarodowej z włoską szkołą z Rivarolo Canavese. Pod opieką Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej 13 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wyjechało na tydzień z rewizytą do Piemontu.

W sobotę po bardzo serdecznym powitaniu przez burmistrza miasta młodzież zwiedziła niewielkie miasto, w którym mieściła się goszcząca świdniczan szkoła. Spędzona wraz z włoskimi rodzinami niedziela pozwoliła z kolei na lepsze poznanie okolicy i siebie nawzajem.

W poniedziałek i w środę włoscy nauczyciele przygotowali dla kilka ciekawych lekcji, m.in. z chemii, fizyki, angielskiego, łaciny. Były zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia językowe, zabawa przypominająca podchody i wspólny posiłek w szkolnej stołówce. Uczniom podobały się przygotowane przez świdniczan prezentacje o szkole i regionie, a najbardziej przypadł wszystkim do gustu filmik o Świdnicy.

Oczywiście, były też wycieczki w dalsze okolice. W stolicy Piemontu, Turynie, młodzież była dwukrotnie. Zobaczyli muzeum kinematografii z charakterystyczną wieżą, skąd podziwiali panoramę miasta, bibliotekę akademicką i katedrę, w której przechowywany jest słynny całun. Najciekawsza była jednak wizyta w Muzeum Egipskim, po którym oprowadzała znakomita przewodniczka, wybierając najciekawsze eksponaty z bogatych zbiorów muzeum. Turyn słynie z pięknych barokowych kościołów oraz 18-kilometrowych podcieni wybudowanych na życzenie króla, by chroniły przed deszczem i upałem. Młodzież zwiedziła także monumentalną katedrę w Mediolanie. Na pożegnanie w czwartkowy wieczór odbyło się zorganizowane przez rodziców włoskich uczniów przyjęcie, na które przynieśli domowe przysmaki i wręczyli drobne upominki.

foto: II LO Świdnica

 

Zobacz również