Irena Sendlerowamuraluroczystości

Robert Kukla

Irena Sendlerowa łagodnym wzrokiem spogląda na świdniczan ze ściany budynku przy ul. Dworcowej. Wzrusza i zachwyca. Autorem muralu jest Robert Kukla, świdnicki artysta. Uroczyste oddanie do użytku skweru przy ul. Dworcowej odbyło się dzisiaj o godz. 15.00 w ramach uroczystości poświęconych bohaterskiej Polce, jakie od rana odbywają się w Świdnicy.

Mural  wpisuje się w obchody roku Ireny Sendlerowej, jakim 2018 ustanowił polski parlament. Przypomnijmy- Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej wspólnie ze współtworzoną przez nią siecią ludzi i organizacji podjęła próbę uratowania ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji była nieznana.

Na namalowanie muralu świdnicki artysta potrzebował tygodnia i kilkudziesięciu kolorów specjalistycznych farb w sprayu. W pracach koncepcyjnych uczestniczyła  rodzina malarza. – Zrobiłem sesję fotograficzną z udziałem mojej żony, syna Piotra i siostrzeńca Krzysia. Powstało wiele zdjęć, ale to jedno, które odwzorowałem na muralu, szczególnie mnie urzekło. Na etapie projektowania mój starszy syn Andrzej wmontował w miejsce żony Irenę Sendlerową – opowiada Robert Kukla. – Chciałem, żeby przekaz był  z jednej strony  prosty, z drugiej  wzruszający, tak jak postać Ireny Sendlerowej.

Będą kolejne murale

To kolejny mural w świdnickiej przestrzeni miejskiej i nie ostatni. Już za kilka tygodni artysta rozpocznie tworzenie następnej pracy – tym razem poświęconej Festiwalowi Teatru Otwartego. Powstanie ona przy ul. Teatralnej, od strony ul. Bohaterów Getta. – Jest taka potrzeba społeczna, żeby murale powstawały, więc zacząłem je malować – mówi skromnie Robert Kukla, który jest przede wszystkim malarzem sztalugowym. Na przełomie 2017/2018 w Sopocie w Państwowej Galerii Sztuki odbyła się jego duża wystawa indywidualna. Teraz przygotowuje się do kolejnych.

Murale w większości powstają w ramach pracy artysty w Świdnickim Ośrodku Kultury, w którym koordynuje także tworzenie wielkoformatowych malowideł ściennych przez innych artystów, tak na przykład powstała w roku 2016, obok wejścia na basen kryty praca Seikona-legendy street artu.  – Staram się, by raz w roku powstał taki mural, przy udziale innych twórców. To wystarczy, by nie przedobrzyć. Lepiej mniej, ale bardziej wartościowych – dodaje.

*******************************

Robert Kukla urodził się w Świdnicy. Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, street artem.  Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. Prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.  Nauczyciel. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury na stanowisku instruktora d/s plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta  Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015).

 

Zobacz również