11 listopadagabriela nowogrodzkaświdnica

Patriotyczna wystawa pani Nowogrodzkiej z ul. Grodzkiej [foto]

Na sklepowej witrynie możemy podziwiać biało-czerwone kurtki, płaszcze, czapki, czy parasole. Skąd taki pomysł? – Po prostu jestem patriotką – odpowiada pani Gabriela Nowogrodzka, która od blisko 30 lat jest właścicielem sklepu “VIOLA” przy ul. Grodzkiej.

Przypomnijmy, że Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest rokrocznie 11 listopada i ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku – po 123 latach zaborów.

Wpadłam na pomysł wystroju wystawy w taki sposób, ponieważ jestem patriotką. Pochodzę z rodziny dwunarodowościowej. Mama była rodowitą świdniczanką urodzoną w 1925 roku. Mimo to, po wojnie nie wyemigrowała do Niemiec. Wyszła za mąż za warszawiaka, pozostając na stałe w Świdnicy. Wychowała troję dzieci. Bardzo dużo patriotyzmu przekazał nam ojciec, który był synem powstańca wielkopolskiego, który został pochowany na cmentarzu przy ul. Brzozowej w Świdnicy. Z kolei mój ojciec przeżył Pawiak w Warszawie i dwa lata obozu Gross-Rosen. Może właśnie stąd wziął się we mnie taki duży patriotyzm… – opowiada pani Gabriela Nowogrodzka.

Gabriela Nowogrodzka swój sklep przy ul. Grodzkiej otworzyła 2 maja 1990 roku i pozostaje jednym z najbardziej doświadczonych przedsiębiorców w centrum miasta – Jako ciekawostkę mogę dodać, że już jako 14-letnia dziewczynka miałam praktykę w tym samym lokalu – dodaje pani Gabriela.

foto: Daniel Gębala

Zobacz również