działkiliścieogródkispalanie

Nie spalamy odpadów na ogródkach działkowych

Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków, powstających w większości wskutek lekkomyślnych podpaleń. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźnienia i oczyszczenia gleby. Tymczasem wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym.

Przypominamy, że na działkach i ogródkach działkowych również obowiązuje bezwzględny zakaz spalania zeschłych liści, gałęzi czy innych odpadów. – Wypalanie liści czy pozostałości po letnich uprawach jest nie tylko nieprzyjemne, ale często po prostu niebezpieczne. Ładna pogoda sprzyja pierwszym wiosennym porządkom w przydomowych ogródkach oraz na działkach rekreacyjnych. Przypominamy jednak o zakazie wypalania odpadów zielonych. Możemy je bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Armii Krajowej 34 w Żarowie. W związku z tym spalanie trawy i liści w przydomowych ogródkach, a także innych odpadów powstałych po wiosennych porządkach jest zupełnie niezasadne i zabronione. Za tego typu działania grozi surowa kara, mandat w wysokości 500 złotych, a nawet grzywna 5 tys. złotych – przypomina Michał Działowski z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym z palących się w przydrożnych rowach traw, znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Pożary traw angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Przypominamy, że w świetle prawa spalanie odpadów zakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządków. Osoby, które spalają odpady zielone, liście lub gałęzie w ogrodzie działkowym mogą zostać ukarane mandatem w wysokości nawet do 500 zł lub grzywną 5 tys. zł. Zapis o zakazie wypalania traw i liści istnieje również w każdym regulaminie Ogrodów Działkowych, który każdy działkowiec powinien przestrzegać. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieści się w Żarowie przy ul. Armii Krajowej 34 (przy elewatorach zbożowych) i czynny jest w każdy poniedziałek godz. 16.00-18.00, środę godz. 14.00-18.00 oraz sobotę godz. 10.00-12.00. Można tam bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń oddać odpady zielone, liście, trawę, gałęzie.

Zobacz również