Adaś Chodynieckimistrzostwa światamistrzostwospeedcubing

Młody świdniczanin na Mistrzostwach Świata w Australii

Adaś Chodyniecki ze Świdnicy ma 12 lat i po mistrzowsku układa kostkę rubika. Pomimo trudności związanych z autyzmem, Adam jako najmłodszy zawodnik z Polski w historii Mistrzostw Świata w Speedcubingu (układaniu kostki rubika i innych kostek logicznych na czas) zakwalifikował się do tegorocznych Mistrzostw Świata w Australii WCA World Championship 2019. Mistrzostwa odbywają się w Melbourne w dniach 11-14 lipca 2019, niestety koszty wyjazdu do Australii są bardzo duże i aby Adaś mógł wystartować w Mistrzostwach, rodzina potrzebuje wsparcia internautów. Uruchomiono zbiórkę, by zebrać niezbędne fundusze.

Adaś zaczął się interesować kostką Rubika niecałe 2 lata temu. Podczas pobytu w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zobaczył w sklepiku prostą kostkę i poprosił, aby ją kupić. – Ponieważ Adam jest człowiekiem, który wytrwale dąży do celu i cokolwiek robi, robi to na 200 procent, nie tylko nauczył się układać klasyczną kostkę Rubika 3x3x3, ale poznał dyscyplinę sportu o nazwie “speedcubing”, czyli układanie kostek logicznych na czas. Poza klasyczną kostką Rubika Adam poznał też inne i bardzo szybko robił postępy. Już w grudniu 2017 pojechał na swoje pierwsze zawody, w lutym 2018 na kolejne, a w lipcu 2018 wziął udział w Mistrzostwach Europy w Speedcubingu w Madrycie, gdzie był najmłodszym reprezentantem Polski i godnie reprezentował nasz kraj – opowiada Anna Chodyniecka, mama Adama.

Na kolejnych zawodach Adam prezentował stały progres i już na Mistrzostwach Polski Juniorów w listopadzie 2018 został multimedalistą zawodów, zdobywając medale we wszystkich 6 konkurencjach, w których startował.

Dzięki swoim wynikom Adaś zakwalifikował się do Mistrzostw Polski w speedcubingu w październiku 2018, gdzie wystąpił obok najlepszych zawodników Polski, Europy i Świata i zanotował bardzo dobry występ.

Kolejne zawody pokazywały stały szybki rozwój sportowy Adasia w tej wymagającej dyscyplinie i wkrótce zaczął zdobywać medale w oficjalnych zawodach World Cube Association, m.in. srebrny medal na otwartych mistrzostwach Niemiec German Open 2019, gdzie stanął na podium z doświadczonymi i utytułowanymi zawodnikami (Adam był jedynym reprezentantem Polski na tych zawodach).

9 czerwca zdobył swój kolejny złoty medal w kategorii do lat 12 i przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Świata.

Adam, mimo trudności, jakie niesie ze sobą autyzm, daje z siebie bardzo wiele, chętnie pomaga, wspiera, dzieli się swoimi umiejętnościami, a naczelną zasadą w sporcie, którą żyje jest zasada fair play. – Udział w zawodach, zawarte przyjaźnie to najlepsza terapia dla Adasia ever, a jednocześnie daje innym dużo radości i dobrych emocji podczas startów. Pokazuje też, że z autyzmem można cieszyć się życiem i odnosić sukcesy, daje nadzieję rodzinom z autyzmem – dodaje mama Adama.

Aby wyjazd doszedł do skutku, rodzina musi uzbierać 24 tysiące złotych. Zbiórka prowadzona jest na stronie https://polakpotrafi.pl/projekt/chlopiec-z-autyzmem-mistrzostwa-swiata

Zobacz również