puchar mistrzów światareprezentacja polskisiatkówkasport

Mistrzowski puchar na wyciągnięcie ręki! [foto]

Waży ponad 9 kilogramów, mierzy 43 centymetry i jest wyznacznikiem prestiżu w świecie męskiej siatkówki. Dzięki reprezentacji Polski prowadzonej przez Vitala Heynena, która w ubiegłym roku obroniła tytuł Mistrza Świata, już po raz drugi w historii mamy okazję zobaczyć okazałe trofeum na własne oczy w Świdnicy!

Puchar najpierw zobaczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 oraz delegacje pozostałych świdnickich podstawówek. Prezentacja odbyła się w sali gimnastycznej przy ul. Saperów. – Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć ten okazały puchar już cztery lata temu, widzimy się dziś tutaj ponownie i z tego miejsca zapraszam za kolejne cztery lata! Bo pewnie i w 2022 r. naszej reprezentacji ponownie uda się zdobyć Mistrzostwo Świata – przywitała żartobliwie przybyłych gości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy Małgorzata Pielach. Wśród przybyłych gości nie zabrakło znanych osobistości oraz utytułowanych siatkarzy. Poza państwem Iwoną i Adamem Kurek (rodzicami Bartosza Kurka (tytuł MVP ostatnich Mistrzostw Świata)) nasze miasto odwiedzili między innymi Ireneusz Kłos (337-krotny reprezentant Polski, 3-krotny wicemistrz Europy, uczestnik trzech siatkarskich mundiali) czy wielokrotna reprezentantka Polski Katarzyna GajgałAnioł. Podczas spotkania minutą ciszy uczczono znakomitą siatkarkę śp. Halinę Aszkiełowicz-Wojno, którą pożegnaliśmy w ubiegłym roku.

W Galerii Świdnickiej od godz. 14.00
To nie koniec ”wizyty” pucharu w naszym mieście. Już od o godz. 14.00 można go podziwiać w Galerii Świdnickiej. Tam podczas czterogodzinnej prezentacji zaplanowano między innymi pokaz multimedialny o trzykrotnych mistrzach świata w tej dyscyplinie sportu. Prowadzący wydarzenie, pracownicy Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej przeprowadzą również konkursy ze znajomości siatkarskich wydarzeń. A prawdziwą gratką dla fanów siatkówki będzie z pewnością możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z trofeum.

Wykonanie imponującego pucharu zajęło 120 godzin skrawania, 24 godziny ręcznego polerowania, mikropiaskowania i montażu oraz 60 godzin programowania plików do 3D dla obrabiarek. Trofeum składa się z 12 indywidualnych części łączących się ze sobą, by stworzyć kształt piłki wewnątrz struktury. Skonstruowany jest z połączonych bezszwowo elementów, przedstawiających 12 zawodników i ich rotację na boisku. Podstawa pucharu zawiera nazwy poprzednich zdobywców tytułu mistrzostw świata.

Przypomnijmy, że męska reprezentacja Polski w siatkówce to trzykrotni Mistrzowie Świata:
1974 w Meksyku
2014 w Polsce
2018 we Włoszech i Bułgarii

foto: Daniel Gębala

Zobacz również