Rekreacyjny bieg wokół zalewu Witoszówka, zawody kajakowe, a na dokładkę mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. To wszystko przygotowują organizatorzy Festynu Rodzinno-Sportowego „Jan Paweł II papieżem sportowców”. Druga edycja imprezy odbędzie się już w niedzielę 19 maja. – Wierzę, że wielu świdniczan spędzi swój wolny czas bawiąc się z nami podczas festynu. Zapraszamy serdecznie całe rodziny – zapowiada radny Wiesław Żurek główny organizator przedsięwzięcia.

Przed nami drugi Bieg Papieski w Świdnicy. Skąd pomysł na organizację takiej imprezy w naszym mieści
– Około dwóch lat temu podczas rozmowy z ks. dr Krzysztofem Orą, zapytał czy nie warto byłoby zastanowić się nad możliwością zorganizowania w Świdnicy jakiegoś rodzaju imprezy, przedsięwzięcia o charakterze rekreacyjno-sportowym, np. biegu poświęconego Św. Janowi Pawłowi II. Obiecałem mu wtedy, że przemyślę temat i jeżeli narodzi się w mojej głowie jakiś fajny, warty realizacji pomysł, to spróbujemy go zrealizować. Powiem szczerze, że jednak długo nic konkretnego, ciekawego wymyślić jednak nie mogłem. Oczywiście najłatwiej można by było naprędce zorganizować jakiś bieg, nazwać go hucznie „Biegiem Papieskim”, w którym brałoby udział może kilkadziesiąt osób, impreza trwałaby godzinę albo dwie i co… do domu? Nie chciałem, żeby wydarzenie o takim charakterze tak właśnie wyglądało. Po jakimś czasie jednak skojarzyłem, że przecież u nas w Świdnicy już od kilkunastu lat organizowane są „Dni Papieskie”. Skontaktowałem się z panem Andrzejem Protasiukiem, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia i do tej pory zajmuje się jego realizacją. Zaproponowałem, aby nieco zmienić, urozmaicić formułę tego wydarzenia, tak, aby ostatni dzień „Dni Papieskich” miał charakter rekreacyjno-sportowy. Pan Andrzej przystał na moją propozycję, deklarując jednocześnie wsparcie. Następnie rozmawiałem na ten temat z panią prezydent, która również zaakceptowała pomysł, gwarantując jednocześnie, co chcę wyraźnie podkreślić, wszelką pomoc Urzędu Miasta w sprawach związanych z logistyką takiego przedsięwzięcia. No i tak wspólnie ŚOK, ŚOSiR, Wydział Promocji UM, moja skromna osoba, osoba, która zainspirowała to wszystko tj. ks. dr Krzysztof Ora oraz wolontariusze doprowadziliśmy do tego, że rok temu 20 maja zorganizowaliśmy nad świdnickim zalewem fantastyczną rodzinna imprezę, pn. „Jan Paweł II Papieżem Sportowców”. W rekreacyjnym biegu na dystansie 2150 metrów uczestniczyło prawie pół tysiąca osób. W zawodach kajakowych udział wzięło kilkadziesiąt rodzin, a z nieodpłatnych badań i wielu innych atrakcji z pewnością skorzystało parę tysięcy świdniczan, dzieci, ich rodzice oraz osoby starsze, dziadkowie i babcie. Były emocje, śmiech, radość, zabawa, ale przede wszystkim wspomnienie naszego wielkiego rodaka Św. Jana Pawła II, papieża, który kochał sport i rozumiał jego pozytywną rolę, jaką odgrywa w życiu społecznym.
Jakie atrakcje będą towarzyszyć w tym dniu uczestnikom festynu? Możemy liczyć na jakieś nowości?
Oczywiście będzie to II Bieg Papieski na dystansie 2150 metrów. Wszyscy, którzy go ukończą dostaną od organizatorów piękny, okolicznościowy medal. Czasu nie będziemy mierzyć, nie mniej jednak w tym roku zmierzymy czasy najlepszemu zawodnikowi i najlepszej zawodniczce. Czasy te uznane zostaną za oficjalne rekordy tej trasy. Zwycięzcy otrzymają certyfikaty potwierdzające ustanowienie rekordu, puchary oraz nagrody niespodzianki. Przeprowadzimy również rodzinne zawody kajakowe, a uczestnicy tych zawodów otrzymają pamiątkowe koszulki. W czasie trwania festynu będzie można nieodpłatnie zbadać sobie poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zmierzyć cholesterol, udzielane będą specjalistyczne porady dotyczące wad postawy, a także prowadzone będą konsultacje z dietetykiem. Natomiast na dzieci czekać będzie moc atrakcji, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, gry zręcznościowe, itp.
Czy organizatorzy przygotowują akcję charytatywną w dniu biegu?
– Oczywiście. Przypomnę, że w zeszłym roku podczas naszego festynu pomagaliśmy ciężko chorej Zuzi Strzelczyk. Dzięki zaangażowaniu rodziców Zuzi i ich przyjaciół udało się zebrać 4500 zł na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Natomiast w tym roku w akcję charytatywną na naszym festynie zaangażowało się Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy. W ramach zbiórki publicznej nr 2019/812/OR pn. „Kilometry zdrowia” zbierane będą środki na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia, nie tylko poprzez kwestę do puszek, ale przede wszystkim poprzez sprzedaż znakomitych ciast, domowego wypieku, przepysznych zup z wojskowej polowej kuchni, kawy, herbaty, waty cukrowej oraz smakowitości z rożna (kiełbaski, karczki). Chciałbym poprosić w tym momencie wszystkich, którzy nas 19 maja odwiedzą, abyście skorzystali z tej formy cateringu, mając na uwadze jak szlachetny cel przez to wesprzecie.
Jakiej frekwencji się pan spodziewa?
– Wierzę, że wielu świdniczan w niedzielę 19 maja, w godzinach 14:00-18:00 spędzi swój wolny czas bawiąc się z podczas rodzinnego festynu. Zapraszamy serdecznie całe rodziny, podkreślając jeszcze raz, że wszystkie atrakcje na naszym festynie będą nieodpłatne. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz również