bibliotekaBiesiada LiterackaSłowem i Obrazemspotkaniawystawa

Biesiada ze sztuką (program)

Wręczenie nagrody w konkursie na najlepszą książkę literacką, spotkanie autorskie z Rafałem Skoniecznym, promocja polskich i czeskich artystów – przed nami dwa dni pełne spotkań z kulturą i sztuką. Wszystko za sprawą dwóch projektów, jakie dziś i jutro będzie realizować Miejska Biblioteka Publiczna – „Biesiada Literacka” oraz „Słowem i Obrazem”.

W ramach biesiady zostanie wręczona nagroda w konkursie na najlepszą książkę literacką, którą w tym roku otrzyma Anna Mizgajska. Początek spotkania zaplanowano dzisiaj na godz. 18.00 w MBP Świdnica. Podczas spotkania z czytelnikami spotka się również Rafał Skonieczny – laureat ubiegłorocznej nagrody.

Jutro świdniczanie będą mieć okazję do zapoznania się z twórczością polskich i czeskich pisarzy pogranicza. Zostaną zaprezentowane dwie książki – „A jednak boli” Justyny Koronkiewicz oraz „Zapach jaśminu” Olgi Landovej. Obie zostały nagrodzone  w konkursie dla autorów o znaczącym dorobku literackim projektu „Słowem i Obrazem”. Założeniem konkursu było wydanie książek w tłumaczeniu na język polski i czeski, zgodnie z oczekiwaniami twórcy, w atrakcyjnym graficznie i edytorsko opracowaniu. Konkurs miał na celu przybliżenie twórczości literackiej ludzi pogranicza, którzy mają znaczący dorobek w swoim kraju, a ich twórczość nie jest znana u sąsiadów.

15 czerwca w MBP obie pisarki – Justyna Koronkiewicz i Olga Landova spotkają się z czytelnikami.

Także jutro biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy powarsztatowej „Słowem i obrazem”. Warsztaty plenerowe dla początkujących twórców z dziedziny literatury, fotografii i grafiki ze Świdnicy i Polic nad Metuji odbyły się w dniach 21.-24.03.2019 r. w Policach nad Metuji. Wśród uczestników warsztatów wyłonionych w drodze konkursów po stronie polskiej i czeskiej byli: Piotr Kulej, Paweł Buczma, Marek Szulikowski, Mateusz Andrzej Masłowski, Grzegorz Skoczylas, Mariusz Buczma, Ivana Richterová, Sára Evelína Valášková, Olga Landová, Nikola Zemanová, Lukáš Rutar, Květa Vídeňová. Warsztaty plenerowe polegały na przygotowaniu do druku utworu literackiego zilustrowanego fotografią. W trakcie warsztatów odbyły się dwa wykłady poprowadzone przez Piotra Tomczyka – wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz dra hab. Michała Kacperczyka, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierali uczestników warsztatów podczas pracy. Nad opracowaniem graficznym czuwał Adam Strózik. Efektem jest wystawa powarsztatowa „Słowem i obrazem”.

**********************

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy wspólnie z Biblioteką w Policach nad Metuji realizuje projekt „Słowem i obrazem” dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001775. Zakłada on szereg działań z zakresu literatury, fotografii, grafiki, mających na celu przybliżenie kultury polskiej i czeskiej tworzonej przez artystów z pogranicza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy na wspólny projekt z biblioteką w Policach nad Metuji otrzymała 20 tysięcy euro dofinansowania.

Mikroprojekt “Słowem i obrazem” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020 “Przekraczamy granice”

Zobacz również