Andrzej Wajdaodsłonięcie tablicyRadosław Piwowarskirondo

Andrzej Wajda patronem ronda w Świdnicy. Piwowarski: “Wstyd dla Warszawy i Krakowa”

Andrzej Wajda ma już swój mural w Świdnicy, został też patronem ronda u zbiegu ulic Wrocławska-Kliczkowska. – Wyprzedziliście wszystkich z uczczeniem jego pamięci – chwali Świdnicę reżyser Radosław Piwowarski.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z nazwą ronda odbyło się w środę, 6 listopada, w ramach odbywającego się w Świdnicy Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Andrzej Wajda jest jednym z bohaterów tegorocznej edycji imprezy. – Drodzy przyjaciele. Myślę, że mogę użyć słowa przyjaciele, bo tylko niezmiernie życzliwi ludzie mogli zrobić to, co miasto Świdnica zrobiło dla pamięci mojego męża, Andrzeja Wajdy. Jestem naprawdę szczęśliwa, że Rada Miasta zdecydowała o nazwaniu ronda w Świdnicy imieniem Andrzeja Wajdy. To wielki zaszczyt i satysfakcja. Prace przy muralu śledziłam w internecie i jestem pełna podziwu dla autora, pana Roberta Kukli. Rezultat jest naprawdę świetny i dla mnie niezmiernie wzruszający – napisała w liście do uczestników uroczystości Krystyna Zachwatowicz-Wajda, wdowa po reżyserze. List odczytała Bożena Kuźma, zastępca dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Jednym z gości odsłonięcia pamiątkowej tablicy był reżyser i scenograf Radosław Piwowarski. Byłem pierwszym ze współpracowników Wajdy. Moim zdaniem w powojennej kulturze Polski, patrząc na nią z perspektywy Europy, czy nawet świata, istnieją dwa ważne nazwiska: Andrzej Wajda i Krzysztof Penderecki. Nikt tym dwóm nazwiskom nie dorównał. To jest wstyd dla Warszawy i Krakowa, że oni nie mają tam jeszcze swoich ulic. Wy ich wszystkich wyprzedziliście – mówił Piwowarski.
Świdnica kocha film, czego dowodem jest kolejna edycja Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Bardzo dziękuję za ten pomysł. Jeśli ktoś z polskich filmowców jest wart uczczenia w taki sposób, to Andrzej Wajda jest na pewno numerem jeden. Wychowaliśmy się na jego filmach, przeżywaliśmy je. Żal, że go nie ma. Chcemy go uczcić w taki sposób, by jego twórczość trwała w naszej pamięci. Myślę, że wybraliśmy miejsce dobre i godne. Każdy, kto będzie tędy przejeżdżał, będzie je widział – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Decyzję w sprawie nadania rondu imienia Andrzej Wajdy podjęli radni na sesji Rady Miejskiej 30 października. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła w imieniu Świdnickiego Ośrodka Kultury jego dyrektor Anna Rudnicka.

Zobacz również