oszuścipolicjawyłudzenie

84-latka ofiarą oszustów

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające, policja apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. Apeluje również do bliskich osób starszych, nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, urzędników czy policjantów. Podarujmy naszym bliskim wiedzę o tym, jak chronić się przed oszustami, uwrażliwiajmy ich i ostrzegajmy. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.
14 listopada 84-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, padła ofiarą oszustów. Kobieta uwierzyła podającemu się za wnuczka mężczyźnie, że uczestniczył w wypadku samochodowym. Po czym innemu mężczyźnie przekazała 15 tys. złotych.
Policjanci prowadzą czynności zmierzające do zatrzymania sprawców.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw.„na wnuczka”. Sprawcy telefonują, podając się za członka rodziny i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Twierdzą że mieli wypadek lub kupują mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Preteksty są różne, ale puenta ta sama: pieniądze odbierze przysłana przez nich znajoma osoba.

Ostrożność należy zachować również w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści, podszywając się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Celem jest wskazanie przez seniora miejsca przechowywania pieniędzy. Potem sprawca odwraca uwagę ofiary i okrada ją.

Na koniec warto wspomnieć o metodzie „na funkcjonariusza”, w której oszuści wmawiają  starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. Gdy ofiara da się wprowadzić w błąd, po odbiór pieniędzy przysyłana jest nieznana osoba lub wskazuje się konto, na które mają zostać przelane. Takie okoliczności zawsze powinny wzbudzić nasze podejrzenia i zainspirować do kontaktu z najbliższymi. Policja nigdy nie potrzebuje do swoich działań operacyjnych pieniędzy od obywateli.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast należy poinformować policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Zobacz również